sa ke ligging bleef de vesting onneem baar. Wie geïnteresseerd is in de krijgsver richtingen van die dagen binnen Gro ningen, Friesland en Drenthe wordt graag verwezen naar het boek van dr. G. Overdiep, die deze woelige periode vastlegde in „De Groninger Schansen- krijg.-De strategie van graaf Willem Lo- dewijk-Drente als strijdtoneel", een uit gave van Wolters-Noordhoff in Gronin gen. De heer Overdiep gaf zijn lezers met dit boek een uniek stuk historie in woord en beeld, dat bovendien door spekt is met talloze zeer geestige de tails. Aangenomen wordt, dat de stede- bouwkundige structuur van de vesting, een vijfkantig plein met daarop een radiaal stratenplan, ontstond rond 1665, toen, ten behoeve van de huisvesting van extra militairen, een groot aantal „baracquen" werd gebouwd. De meest beroemde veldslag rond Bourtange voltrok zich in 1672, het rampjaar waarin „het volk redeloos, het land reddeloos en de Staten radeloos" waren. Bourtange werd in juli van dat jaar belegerd door de troepen van de Bisschop van Münster, die zojuist 28 noordelijke steden en schansen had veroverd. Op 11 juli, de dag waarop Coevorden viel, eiste hij ook Bourtan ge op. Kapitein Prott, de commandeur van de vesting, had echter besloten Bourtange tot de laatste druppel bloed te verdedigen en een aanbod van de bisschoppelijke bevelhebber hem - in ruil voor Bourtange - 200.000 guldens of het beste adellijke stift in Westfalen te schenken, deed hij beantwoorden met de mededeling, dat hij geen 200.000 guldens wenste, doch daaren tegen de bisschop evenveel kogels te bieden had. Bourtange bleek ook voor de trotse Duitse bisschop onneembaar en zijn troepen moesten zich terug trekken. 3 Verwaarloosd Nadat het krijgsrumoer was verstomd, werd gedurende een reeks van jaren het onderhoud van de vesting ver waarloosd, tot rond 1740 de vesting Bourtange werd verbeterd en hersteld, naar ontwerpen en inzichten van Pieter de la Rive en Menno van Coehoorn. Op dat moment bereikte Bourtange als gebastioneerde vijfhoek met kroon werk, ravelijnen ter weerszijden en de natte horizon haar grootste omvang. In 1742 gaf de firma Covens en Mortier een schitterende plattegrond uit van de „fortresse Bourtange". Eén der origine len hiervan siert thans de burge meesterskamer van het Vlagtwedder gemeentehuis in Sellingen. Nog in de veertiger jaren van de acht tiende eeuw werden, ter regeling van het onderhoud van Bourtange, alle landsgebouwen, magazijnen, arsenalen, kazematten en wachthuizen op platte grond in tekening gebracht door de kapitein-ingenieur Scherlenski en de ingenieur Engelhard. Ruim twee eeu wen later waren het mee deze platte gronden, die de hechte bouwstenen vormden voor de restauratie van de gebouwen binnen de vesting. De negentiende eeuw bracht verval voor de eertijds zo trotse en onneem bare sterkte; in 1851 werd Bourtange afgevoerd als vesting behorende tot de Eerste Linie van de Eems en in 1859 werden straten, plein en wegen overgedragen aan de gemeente Vlagt- wedde. Van de militaire gebouwen was toen al een deel verdwenen en een ander deel in particuliere handen over gegaan. Toen ook werden wallen geslecht en grachten gedempt en rond 1900 herinnerde slechts een enkel pand, het vijfkantige plein met het radi ale stratenplan en een restant van wal len en grachten aan de militaire neder zetting van weleer. Grensovergang In Bourtange werd de voornaamste bron van inkomen de landbouw; wel was het dorp daarbij vóór de Tweede Wereldoorlog de belangrijkste grens overgang in het Noorden, maar die positie werd na 1945 snel overgeno men door Nieuweschans. In 1961 werd het douanekantoor in Bourtange opge heven. De landbouw bood tenslotte te weinig mensen een goed belegde bo terham en vervangende werkgelegen heid was er niet. Het dorp liep lang zaam leeg, de bevolking verouderde en de toekomst leek er vrij troosteloos. Echter, in 1964 nam het gemeente bestuur van Vlagtwedde het initiatief Bourtange te herstellen in de oude glorie van rond 1740, toen de vesting haar grootste omvang had. Een groots plan, waarin overigens de Bourtangers - op een enkeling na - in den beginne nauwelijks geïnteresseerd waren. Die belangstelling groeide, toen in 1968 in het kader van de reconstructie van de vesting riolering werd aangelegd, aardgas naar het dorp kwam, de zui veringsinstallatie bij het dorp werd ge bouwd en straatverlichting in aange paste stijl werd geplaatst, dit alles te gelijk met de herbestrating van plein en straten met oude veldkeien. Beschermd dorpsgezicht In het jaar 1967 was de aanwijzing van Bourtange tot beschermd dorpsge zicht, zoals bedoeld in artikel 20 van de Monumentenwet, een feit geworden; Bourtange was daarmee één van de 35 r^-3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 21