Verder gaat Buzaglo op de toren kwestie niet in. Het is denkbaar, dat de bestuurders van de Port. Joodse Ge meente van de bouw van de toren hebben afgezien om de goede verstandhouding niet te verstoren. Aan de vooravond van 9 augustus 1726 werd de synagoge ingewijd. Aan de beschrijving, welke Buzaglo vond, ontlenen we een enkele bijzonderheid: „des namiddags kwamen tien soldaten met hun officier van de Garden der Heeren Staten, en de Schout en zijn rakkers om alle ingangen van de Syna goge te bewaken en het binnendringen van het gepeupel te verhinderen, dat van alle zijden in grooten getale kwam aanzetten, evenals de adel en voor aanstaande personen van verschillen de Naties. Om vijf uur kwamen eenige Foto 2: Detail van de verwaarloosde voorgevel van het woonhuis aan de voorzijde van de Portu gese Synagoge. Foto: Bureau Thuring - Den Haag Foto 3: Gezicht op gevelwand van de Princesse- gracht, met in het midden het woonhuis complex van de er achter liggende Portu gese Synagoge. Foto: Bureau Thuring - Den Haag Foto 4: Nog een interieurfoto van de Portugese f3 Synagoge. Foto: Haagsche Courant Heeren van den Magistraat en de Groot- Baljuw met zijn familie, die hier toe waren uitgenodigd". Niet opvallend De synagoge, ofschoon van grote historische en monumentale waarde, valt in het stadsbeeld niet op, zoals bijv. de Nieuwe Kerk aan het Spui. Deze laatste kerk staat helemaal vrij en is van alle kanten zichtbaar. Dat is met de Portugese synagoge echter geenszins het geval. Ze is bijna een schuilkerk, zij 't niet in de betekenis, die men daaraan doorgaans hecht. In feite staat de syna goge aan de Jan Evertsenstraat, bijna een steegje achter de Princessegracht. Men móet dit straatje weten om de synagoge te kunnen vinden. Van de andere zijde, d.w.z. van de Princesse gracht af, is de synagoge helemaal niet te zien. Het zicht erop wordt „belem merd" door een breed pand, waarvan de „poort" gesloten is. Pas als men deze „poort" opent kan men de syna goge aan het binnenplein zien. Het hier genoemde pand aan de Princesse gracht behoort tot het synagoge-com plex en het is de bedoeling van de Lib. Joodse Gemeente om ook dat deel te restaureren en het vermoedelijk deels tot cultureel centrum te bestemmen. Het is te hopen, dat ook voor deze restauratie de geldmiddelen spoedig gevonden zullen worden, want nu vormt het leegstaande pand, dat sterk verkommerd is, een ontsierende plek in de fraaie gevelwand van de Princes segracht. v.d.W. 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 19