De Portugese synagoge te 's-Gravenhage: Restauratie na jarenlange leegstand Niet ten onrechte is kortgeleden met enige ophef het feit in de publiciteit gebracht, dat de Portugese synagoge aan de Princessegracht te 's-Graven hage, na jarenlang ongebruikt te heb ben gestaan, weer voor de ere-dienst zal worden hersteld. Merkwaardig is dit feit om meer dan één reden. In de eerste plaats betreft het hier een mo nument van grote waarde, dat weer tot leven zal komen. In de tweede plaats een merkwaardig feit, omdat de uit moording van het overgrote deel van de Joodse gemeenschap in Nederland door de Duitse bezetter tijdens de Tweede Wereldoorlog, een groot aan tal synagoges overbodig heeft ge maakt. Dit laatste was ook het geval met de Portugese synagoge in Den Haag, waar vóór 1940 de Portugees Israëlietische Gemeente verscheidene honderden leden telde, een aantal, dat na de bevrijding in 1945 bleek te zijn gedecimeerd tot ca. tien. Het moet de overgebleven Haagse Portugese Jo den moeilijk zijn gevallen afstand te doen van hun fraaie, uit het begin van de 18e eeuw stammende synagoge. Het gebouw werd verkocht aan de vastgoederen-exploitant Zwolsman, die er evenwel niet in slaagde er een nieu we bestemming aan te geven. Hoeveel kritiek er ook - vooral de laatste jaren - op de heer Zwolsman terecht of ten onrechte is uitgeoefend, men kan hem nauwelijks verantwoordelijk stellen voor de lange leegstand van de Portu gese synagoge, omdat oude bepalin gen hem beletten er een „wereldse" bestemming aan te geven. De synago ge is danig in verval geraakt; gelukkig echter niet zo ernstig als de huizen, die er voor staan. Totale restauratie Sinds kort is het complex in het bezit gekomen van de Liberaal Joodse Ge meente te 's-Gravenhage, die er in het verleden bij bijzondere gelegenheden al gebruik van mocht maken. Nu de Liberaal Joodse. Gemeente het com plex heeft kunnen aankopen met de bedoeling er weer geregeld gods dienstoefeningen te doen houden en het verder tot cultureel centrum te bestemmen, zal het gehele complex worden gerestaureerd. Een merkwaar dige gang van zaken in Nederland, waar meer en meer kerkgebouwen hun oorspronkelijke bestemming ver liezen. Herinnerend aan het feit, dat er in het na-oorlogse verleden bij bijzondere gelegenheden in de Portugese synago ge in Den Haag weer Joodse plechtig heden hebben plaats gehad, sprak drs. J. J. F. W. van Agt van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in 1969 in een rede voor de radio de hoop uit, dat daarmee een periode werd ingeluid van regelmatiger Joodse bijeenkom sten, „omdat elke andere bestemming een aantasting zou kunnen betekenen van dit uitzonderlijk gave interieur". De hoop van drs. van Agt zal dus nu in vervulling gaan en dat zal velen ver heugen. In dezelfde radio-rede wees drs. van Agt er op, dat van de synago gen uit de 18e en 19e eeuw buiten de grote steden er nog maar enkele, zoals die van Leiden, Amersfoort, Maastricht, Arnhem en Zwolle voor de Joodse eredienst in gebruik zijn. Verscheidene werden er veranderd in kerken, wat bijna steëds betekende, dat historische interieurs werden aangetast. Maar er ger nog is het, aldus drs. van Agt, dat vele synagogen zijn gedegradeerd tot opslagplaats, werkplaats e.d. of zonder meer aan verval zijn prijsgegeven. Een navrant voorbeeld vormt een van de oudste synagogen, een gebouw uit 1705, dat schuil gaat achter de huizen van de Herenstraat in Middelburg. Nog steeds staan de muren overeind, maar het dak is verdwenen en volgroeide bomen nemen er de plaats in van ko lommen, terwijl de vloer is overwoe kerd met een dichte klimop begroeiing. Veel ging verloren Niet meer dan een tiental synagogen is er nog uit de 18e eeuw over. De meeste daarvan hebben hun oorspron kelijke functie verloren. Zo bijv. de mooie synagoge in Enkhuizen, waar van de Heilige Arke nu in het Joods Historisch Museum te Amsterdam staat. Of de merkwaardige huissynago ge in Eijsden, een bovenvertrek, zo klein dat de Tora- of wetsrollen er moesten worden opgeborgen in een arke, die de gedaante heeft van een uitgebouwd muurkastje, als een soort erker zonder ramen. Drs. van Agt her innerde verder o.a. aan de synagoge in Delft met een klassiek tempelfront, die ook al lang niet meer voor het oorspronkelijke doel wordt gebruikt. Z.i. zou er meer naar een passende bestemming voor de synagogen moe ten worden gezocht, want al zijn deze gebouwen niet altijd van uitzonderlijk kunsthistorische belang, ze herinneren ons aan een samenleving, die nu gro tendeels tot het verleden behoort. Het is mede om deze reden, dat we aan de restauratie en het weder in gebruik nemen van de Portugese syna goge te 's-Gravenhage hier wat bijzon dere aandacht besteden. Aan de geschiedenis ervan hebben verschei dene auteurs in de vorige eeuw, maar ook later, uitvoerig aandacht besteed. Jaarboek De belangrijkste bijdrage tot de geschiedenis van de Portugese Joden Foto 1: Detail van het interieur van de Portugese Synagoge in Den Haag. Foto: Haagsche Courant 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 17