verloren zijn gegaan. Begrijpelijk dat hiertegen ernstige bezwaren rezen. In dit verband mag trouwens ook nog wel eens worden opgemerkt, dat het onbe grijpelijk is, dat de autoriteiten indertijd toestemming hebben gegeven aan de EMS om aan de nieuwe Pier een derde eiland te bouwen. Dat derde eiland is een monstrum en is sinds de opening in financieel opzicht een mislukking geweest. Neergang Men kan zich afvragen wat al die plan nen met het Kurhaus te maken hebben. Het antwoord moet luiden: veel, heel veel. Scheveningen ondergaat als bad plaats sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog een bedenkelijke neer gang. Daarvoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen. De belangrijkste is wellicht een veranderd toeristisch pa troon. De trek naar het zuiden en nog verder gelegen landen deed een po tentieel toeristisch publiek als hotel gasten verloren gaan. Scheveningen werd meer en meer een badplaats voor wat men in de toeristenindustrie „dagjesmensen" noemt. Verschillende hotels werden in de loop der jaren gesloten; er kwamen slechts enkele nieuwe voor in de plaats. De „sky-line" van de Scheveningse kust werd be denkelijk gehavend. Het gemeente bestuur had de badplaats een belang rijke injectie kunnen geven door de voorgenomen bouw van een con grescentrum in de badplaats te projec teren. Het congresgebouw kwam er, maar op een vrij geïsoleerde plaats, in Zorgvlied. Misschien is daarmee wel de doodsteek aan het Kurhaus én de badplaats toegebracht. Een groot deel van het muziekleven verplaatste zich naar het Congresgebouw. Geen zo- merconcerten meer in de Kurzaal; wel opera-opvoeringen in het verbouwde Circustheater; echter alleen in de win ter. Het gemeentebestuur toonde te weinig daadkracht, al deed het een goede greep met de aanleg van de promenade op de boulevard. Te lang is tevergeefs in de gemeenteraad een poging gedaan de opeenvolgende re geringen ervan te overtuigen, dat de grootste badplaats van ons land alleen het hoofd boven water zou kunnen houden als er een casino zou komen. Eindelijk ging een meerderheid van de gemeenteraad overstag, maar het par lement heeft nog steeds geen beslis sing genomen. Mede daardoor zette de afbraak van de badplaats door. Vele horeca-exploitanten zagen geen toe komst meer in Scheveningen. Nu zal een casino zeker niet „de" oplossing kunnen brengen, maar wel zal het o.i. een impuls kunnen zijn om nu eindelijk eens een nieuw gezicht aan de badplaats te geven. In de nieu we opzet moet naar onze stellige over tuiging het Kurhaus een centrale plaats innemen, niet louter als uniek, onver vangbaar monument. Los van de for mele kanten, die aan het behoud van het Kurhaus vastzitten, moet het weer tot leven worden gebracht. Daarover zijn de laatste tijd enige zinnige denk beelden geopperd, waarvan te hopen is, dat de autoriteiten er om welke reden dan ook, niet aan voorbij zullen gaan. Terugtrekken De kans is groot, dat de EMS zich uit Scheveningen geheel of grotendeels zal terugtrekken. Er is een ontwikke lingsgroep van bouwondernemingen en exploitatiemaatschappijen, die be reid schijnt de wederopbouw van Scheveningen ter hand te nemen. Mits men van de badplaats geen samenstel van betonblokken maakt, kan daarte gen geen bezwaar zijn. Helaas schijnt het Kurhaus in deze plannen een hin dernis te vormen. Vandaar het verlan gen het Kurhaus te slopen. Maar dat zou een onvergefelijke fout zijn; een uniek, onvervangbaar monument zou verloren gaan, maar ook zou Scheve ningen zijn historische gezicht verlie zen. In plaats van het Kurhaus te slo pen zou men, zoals gezegd, in het kader van de wederopbouw, aan het gebouw nieuw leven moeten inblazen. Eens adverteerde Scheveningen zich als de parel der Noordzeebadplaatsen. Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat men met het slopen van het Kurhaus, het kleinood van de bad plaats zelf aan Scheveningen zou ont nemen. Met sieraden spring je niet zorgeloos om. v.d. W. Foto 3: Het Gevers Deynootplein waaraan alle inti miteit en gezelligheid ontbreekt. Op de ach tergrond het Circus-theater, waarvoor nog een bebouwing is voorzien, maar die na jaren nog niet tot stand is gekomen. Foto: Bureau Thuring - Den Haag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 16