Het Scheveningse Kurhaus Hoe een badplaats z'n glans verloor 28 Het is hartverwarmend, dat, sinds de eerste berichten verschenen over plannen tot sloop van het Kurhaus te Scheveningen, zovelen spontaan zich hebben ingezet om dit gebouw te be houden. Over de waarde en de beteke nis van het Kurhaus behoeft niet nader te worden ingegaan na het rijk geargu menteerde artikel van prof. dr. A. W. Reinink in nr. 4 van de vorige jaargang van Heemschut. Na de verschijning van dit artikel heeft zich echter een ontwikkeling voorgedaan, waaraan nog enige aandacht dient te worden besteed. Daar is in de eerste plaats de oprichting van een Stichting Behoud Kurhaus. Dat verontruste burgers voor hun activiteit de stichtingsvorm hebben gekozen, achten we een gelukkige greep. In deze tijd zou wellicht eerder gedacht worden aan een actie-comité, maar zo'n comité heeft soms een gela den begrip, al dan niet ten onrechte. Onderzoek In de korte tijd van haar bestaan heeft de stichting reeds bijzonder nuttig werk verricht. De stichting is namelijk na nauwgezet onderzoek tot de con clusie gekomen, dat de voorlopige plaatsing van het Kurhaus op de Monu mentenlijst door de staatssecretaris van CRM niet zo maar ongedaan ge maakt kan worden. Een verzoek daar toe heeft de EMS niettemin gedaan, nl. door ontheffing te vragen van artikel 14 van de Monumentenwet. Dat houdt, volgens een woordvoerder van het Haagse gemeentebestuur in, dat de minister van CRM is gevraagd het Kurhaus van de lijst van monumenten af te voeren. Zou de minister daartoe willen overgaan, dan zal hij echter toch eerst het voorgeschreven advies moe ten vragen van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en van het gemeente- bestuur van 's-Gravenhage. De ge meenteraad wil in afwachting van plan nen van een ontwikkelingsgroep nog geen uitspraak doen. De voorgeschre ven adviezen blijken evenwel voor alsnog niet relevant. Want, gesteld het geval, dat de minister aan het verzoek van de EMS zou voldoen, dan kan er toch niet worden gesloopt, althans voorlopig niet. Wat is immers het ge val? Het Kurhaus staat namelijk op erfpachtsgrond en de eerder genoem de stichting heeft de bepalingen nage gaan in de erfpachtsovereenkomst. Deze bevat o.m. de bepaling, dat de erfpachter - i.c. de EMS - de plicht heeft de gebouwen in goede staat te onderhouden en bij het einde van de erfpachtsovereenkomst - 1989! - aan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 14