4 den: wieken die alleen maar draaiende gehouden worden om „mooi" te zijn. De vrijwillige mulders hebben hun mo lens allerlei bestemmingen gegeven. Sommigen hebben er een exclusief woonhuis van gemaakt, anderen een dito horecabedrijf. In bei.de gevallen moesten binnenhuisarchitecten in de arm worden genomen om van die ron de (acht- of meerkantige) ruimte - mét behoud van het typische molenkarak ter - iets oorspronkelijks te scheppen. Oppervlakverdeling, plafondhoogte, constructie van trappen naar de ver dieping, vorm van vensters - al die dingen vereisten speciaal vernuft. Er zijn illustere voorbeelden te zien: in Geldermalsen en in Vreeland aan de Vecht, in Norg en bij Schermerhorn (de poldermolen De Valk van de familie Muysken, waarvan de mater familias gediplomeerd molenares is) en de hoge korenmolen op een gewezen bastion van het miniatuurstadje Geer vliet (nu een restaurant), de stellingmo len 't Hoekje in het Friese Bildt (een nachtbar met dancing), en zoveel an dere. In alle delen van Nederland zijn molens voortreffelijk gerestaureerd - de Zaanse Schans is maar één voor beeld van een volledig molenlandschap geheel bedrijfsvaardig gemaakt en aangenaam bewoonbaar bovendien: standerdmolens (het oudste molenty pe) en wipmolens, (Friese) spinnekop- pen en (Hollandse) weidemolentjes, torenmolens (vier in 't geheel: Grons- veld, Zeddam, Zevenaar en Lienden in de Betuwe), de krachtige Noordhol landse binnenkruiers en de stoere Zuidhollandse buitenkruiers met hun elegante staartwerk, torenhoge stel lingmolens, wal- en beltmolens, alle her kenbaar aan hun eigenaardige gestal ten en ook aan allerlei merkwaardige regionale afwijkingen. Molenconcentraties Wie door Nederland reist - hetzij per trein, met de auto of op een schip behoeft nooit ver te gaan om ergens een molen te zien opduiken. Vooral de beide Hollanden, Zeeland, Friesland, Groningen en het Utrechtse weidege bied hebben in dit opzicht heel veel te bieden. De Zaanse Schans noemden we al, maar er zijn nog veel andere molenconcertraties te bewonderen: het vermaarde boezemcomplex aan de Kinderdijk in de Alblasserwaard, het eiland Tholen met vooral die schitteren de blanke walmolen in Tholen-stad, de omgeving van Leiden, Schiedam met zijn Walvisch, heel Noord- en Zuid west-Friesland. Verscheidene molens zijn als museum ingericht - althans als verzamelplaats van curiosa op molen- gebied - bijvoorbeeld De Valk te Lei den, de Museummolen in de bekende „driegang" van Schermerhorn, de Adam in Delfzijl, de korenmolens van Dokkum en Anjum. Er zijn ook molens die (als oud bedrijf, nóg in gang) te bezichtigen zijn, zoals in de Zaanse Schans de oliemolen De Zoeker en de zaagmolen De Gekroonde Poelenburg (een van de vier overgebleven paltrok- molens in Nederland); de pas opge richte standerdmolen - er komen er nóg twee bij, op z'n middeleeuws! - op de gerestaureerde stadswal van Heusden (die meel produceert voor een speciale lokale „gezonde" lekker nij); de expositiemolen De Meeuw in het Groninger Garnwerd, de rijzige stadsmolen van Ravestein, Buren en het Friese Sloten, de pas vernieuwde korenmolen De Nachtegaal in Midden- beemster, voorts die van Graafschap en Achterhoek, op Walcheren, in Lim burg en Overijssel. Te veel om op te noemen. Ook in de onmiddellijke na bijheid van onze grote steden zijn be langrijke molens te zien: onder de rook van Amsterdam en langs het Gein, de Prinsenmolen en de pas overge plaatste en prachtig herstelde Speel man vlak bij het Wolkenkrabbende Rotterdam. Al veel gerestaureerd Uit de jongste mededelingen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg blijkt, dat alleen al in 1972 drieëndertig molens geheel gerestaureerd in ge bruik konden worden genomen. In Groningen: de poldermolen Aeolus te Aduard, de windkorenmolens van Overschild en Pietburen. In Friesland: de molen van het waterschap Vijfhui zen te Hallum en Penninga's molen te Joure. In Drenthe: de korenmolen van Rolde. In Overijssel: de hoge molen van Olst en de zgn. molen van Frans in Vasse. In Gelderland: de Piepermolen te Eibergen. In Limburg: de standerd molens van Baexem en Bergeyk en de zeer bijzondere torenmolen van Gronsveld (de meest zuidelijke van alle Nederlandse wiekendragers). In Zee land: de windkorenmolens van Dom burg en St. Philipsland en de beroemde Oranjemolen op de zeedijk van Vlis- singen. In Zuid-Holland: de vermaarde Walvisch in Schiedam, de Speelman te Overschie, de molen van de Ste-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1973 | | pagina 12