Stedelijke problemen in Europa worden op f 375.000,— geraamd, waar van Rijk, provincie en gemeente het grootste deel voor hun rekening zullen nemen. De Kasteelhoeve zal bestemd worden tot Gemeenschapshuis. Purmerend, Slotplein. De vereniging Historisch Purmerend spant zich tot het uiterste in om Slotplein 2-3 de laatste herinnering aan slot Pur- mersteijn voor sloop te behoeden. Het pand moet volgens het gemeente bestuur ten offer vallen aan verkeers- verbetering. Indien het historische ge bouw bewaard kan blijven, zou het geschikt zijn voor het onderbrengen van het Purmerends museum, dat thans zeer slecht op de zolder van het stadhuis is gehuisvest. Sellingen, kerk. Met de restauratie van het 13e eeuwse kerkje te Sellingen (Gron.) is, met medewerking van Mo numentenzorg, een begin gemaakt. Met een actie van de burgerij: „Voor wie de klok luidt" werd het beginkapi taal: f60.000,— bijeengebracht. Heerenveen, Herv. kerk Oudeschoot. Na een jaar werken is de restauratie van de 18e eeuwse Herv. kerk Ou deschoot in Heerenveen-zuid gereed gekomen. De preekstoel is van de zijmuur naar het koor verplaatst. Ook de oude familiebank van het adellijk geslacht De Block van Scheltinga is verplaatst. De ramen zijn weer van gebrandschilderd glas voorzien. Voor de Franse tijd had deze kerk ook ge brandschilderde ramen. Thesinge, Herv. kerk. Deze uit de 13e eeuw daterende kerk in voor de streek karakteristieke Romanogotische stijl, zal worden gerestaureerd. Het bijzon dere van dit kerkgebouw is de halfron de absis, die in de bestaande vorm in de omgeving niet voorkomt. In 1786 werd de kerk tot een zgn. zaalkerk omgebouwd. Hattum, stadsboerderij. Deze oude boerderij mogelijk uit de 17e eeuw verkeerde in sterk vervallen staat en dreigde verloren te gaan. De stichting Stadskern Hattum heeft er zich over ontfermd en het met grote zorg, mede dank zij subsidies, zo goed mogelijk in de oude toestand teruggebracht. De stichting hoopt nog meer oude panden te kunnen behouden; in Hattum staan zo'n veertig panden op de monumen tenlijst. Waaxens, Ned. Herv. kerk. Gebrek aan geld (bij het Rijk) heeft de kerkvoogdij doen afzien van algehele restauratie van de uit de 12e eeuw daterende van oorsprong Romaanse Ned. Herv. kerk. Er zal nu alleen stuka doorswerk worden verricht. Tegen het De Council for European Studies, een gemeenschappelijke onderneming van MIT, Berkeley, Princeton, Michigan, Harvard, Yale, Columbia en Wisconsin, heeft in de afgelopen zomer in Los Angeles een congres gehouden over de stedelijke problemen in Europa. Prof. dr. L. H. Klaassen schreef naar aanleiding van het daar besprokene enige „overpeinzingen" in Econ. Sta tistische Berichten, waarbij hij herinnert aan wat John Friedmann op dit con gres „the unanalysable part" van onze wetenschap noemde, namelijk de bete kenis van een Europese binnenstad. Prof. K. schrijft, dat het gesprek bijzon der vlot liep. „De een spreekt van de atmosfeer, een ander van de concen tratie van economische activiteiten in de binnenstad, weer een ander spreekt van het historische karakter van het stadsgedeelte binnen de omwalling en een vierde van de plaats waar de in tensiteit van het maatschappelijk leven zijn hoogtepunt bereikt. Een huisvrouw zal het een plaats vinden waar zij graag winkelt, een zakenman vindt er zijn einde van de jaren zeventig zal er misschien geld beschikbaar zijn om dit kerkgebouw, dat in de loop der eeu wen verscheidene malen en niet steeds op gepaste wijze is verbouwd, in oude staat terug te brengen. Holwerd, torenspits. In het kader van „aanvullende werken" zal de torenspits van de Herv. kerk worden gerestau reerd. De toren dateert uit de 13e eeuw en is gemetseld van klooster moppen; de spits werd in de 18e eeuw aangebracht; het kerkgebouw is van iets vroegere datum. contacten evenzo gemakkelijk als een hippie. Al deze zaken tezamen bepalen de betekenis van een binnenstad. Zij vor men in hun totaliteit en in hun onderlin ge verbanden de binnenstad zelve, leder element op zich vormt dus een wezenlijk onderdeel van die totaliteit die derhalve aangetast zou worden als ook maar één element weg zou vallen. Aantasting van het karakter van een binnenstad vindt dus plaats indien desintegratie optreedt. In de gemiddel de Amerikaanse stad worden natuurlijk al de hiervóór opgesomde functies uitgeoefend. Het verschil is evenwel dat zulks ruimtelijk gespreid gebeurt. Datgene wat in Europa nog is gecon centreerd, is in de Ver. Staten verspreid en daardoor vaak ook geïso leerd, met het doel, hoe paradoxaal dit ook moge klinken, de bereikbaarheid te vergroten. Daardoor is veel verloren gegaan. Het ruimtelijk geconcentreerd zijn van „binnenstad-functies" voegt aan de totaliteit die dan ontstaat een dimensie toe".

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 29