Restauratienieuws 140 Delft, stadswallen. Niet alleen grachten, bruggen en grachtenhuizen dienen bewaard te blijven, maar ook de stadswallen moeten voor verval wor den behoed. Dat is de mening van het gemeentebestuur, dat voor herstel van de kademuren langs de Hippoly- tusbuurt f 150.000,— wil besteden. Haarlem, Bakenesserkerk. De restau ratie van de toren van de Bakenesser kerk, waarvan de geschiedenis terug gaat tot de tweede helft van de 15e eeuw, is voltooid. In 1795 moest het klokkenspel, door Hemony vervaar digd, wegens de slechte staat waarin het verkeerde, worden verwijderd. In de toren is nu een „nieuw" carillon geplaatst, samengesteld uit 26 door Hemony gegoten klokken, afkomstig uit de Grote of St. Bavokerk op de Grote Markt te Haarlem. Deventer, Mariakerk. Gebrek aan geld heeft B. en W. van Deventer genood zaakt af te zien van het plan tot restau ratie van de Mariakerk. Over herstel van deze kerk wordt overigens al van 1957 af gepraat. Geldgebrek is ook de reden, dat niet gedacht kan worden aan afdoende herstel van een aantal historische panden in het Noorden- bergkwartier. Intussen zullen particulie re eigenaren zich met overheidshulp zetten aan de restauratie van twee huizen, resp. in de Bergstraat en aan de Graven. Veere, toren van Gapinge. De gemeen teraad heeft besloten bij de Bank voor Ned. Gemeenten een lening van f 112.000,— aan te gaan ten behoeve van de restauratie van de toren van Gapinge. Tzum, N.H.kerk. De gemeenteraad van Franekeradeel zal met een subsidie deelnemen in de restauratiekosten van de N.H.-kerk te Tzum. Met de werk zaamheden zal binnenkort kunnen worden begonnen. Oudkarspel, St. Maartenskerk. Deze kerk, in 1969 door brand verwoest, (loodgieterswerk?) is in oude luister hersteld. Als veel monumenten uit vroeger eeuwen, was de St. Maar tenskerk of Allemanskerk uit verschil lende stijlen opgebouwd. De toren was Romaans, het koor laat-gotisch, het schip middeleeuws. In 1868 had de kerk een grondige restauratie onder gaan, waarbij een neo-gotisch, pseu- do-basilikaal schip ontstond. Bij dit herstel werd de oorspronkelijke vorm van het kerkgebouw danig aangetast. Toen men na de brand voor we deropbouw stond, is men in oude ar chieven gaan speuren, hetgeen een reconstructie in oude vorm mogelijk maakte. Zo kon men de nieuwe to renspits herbouwen naar een prent uit 1650. Vlissingen, voorfinanciering. Uit een door het gemeentebestuur opgestelde Monumentennota blijkt, dat van de 206 onroerende monumenten in de stad van Michiel de Ruyter er ongeveer zestig procent in matige tot slechte staat verkeert. Het college wil door ontbreken van gelden van CRM zo nodig overgaan tot voorfinanciering van de restauratie van monumentale panden. De raadscommissie voor fi nanciën heeft zich bereids met dit voorstel van B. en W. verenigd. Amersfoort, Valkestraat 25. De eige naar van dit 18e eeuws woninkje had het plan opgevat het te restaureren. Het verbouwingsplan had echter niet de goedkeuring van de gemeentelijke monumentendienst verkregen. Pas na inspraak van de verantwoordelijke instantie zal met het herstel mogen worden begonnen. De eigenaar, de heer G. Schuiten wil dat overigens doen zonder subsidie van de overheid. Den Bosch, stadhuis. Bij een inspectie is gebleken, dat de gevel van het uit de 17e eeuw daterende stadhuis van Den Bosch, in bouwvallige staat verkeert. Op niet al te lange termijn zal tot restauratie moeten worden overge gaan. Daarbij zullen dan tevens de kap en het bordes worden betrokken. Alkmaar, Wildemanshofje. Dit uit 1714 daterende hofje zal worden gerestau reerd. Een plan daartoe van de ge meente, is thans door Ged. Staten goedgekeurd. De kosten worden op ruim f 200.000,— geraamd. Enkhuizen, monument voor afbraak be hoed. Pogingen van de Bond Heemschut, de vereniging Oud-Enkhui zen en Hendrick de Keyser om het uit de tweede helft van de 18e eeuw date rende monumentale pand aan de Wes terstraat 201 voor sloop te behoeden, zijn met succes bekroond. De termijn waarbinnen de afwijzing van de sloop vergunning moest geschieden, was al verlopen. De eigenaresse, Algemene Bank Nederland, gaf toen opdracht tot slopen met de bedoeling er een geheel nieuw kantoorpand neer te zetten. Ar chitect D. Fleddérus uit Enkhuizen heeft de bankdirectie hiervan uiteinde lijk weten te weerhouden. Het monu mentale pand is nu gerestaureerd. Er achter is nieuwbouw tot stand ge bracht. Haarlem, Kleermakersgilde. De zetel van het vroegere Kleermakersgilde in Haarlem, aan de Nieuwe Gracht, is gerestaureerd. Het fraaie huis, nader hand uit twee delen bestaande, kwam in 1686 gereed. In de 19e eeuw ver kocht de gemeente Haarlem, belast met de afwikkeling van de „voormalige corporatiën van neeringen" het huis. In de loop der jaren is het verscheidene malen van eigenaar verwisseld, tot het in 1946 in bezit kwam van de heer L. van der Steur, firmant van een maat- kledingbedrijf Diens zoon, de heer A. G. van der Steur zal het gerestaureer de huis gaan betrekken, waarmee de lijn der geschiedenis min of meer wordt doorgetrokken. Voor de externe en interne restauratie tekende archi tect F. van Donselaar (Uitgeest). Hij slaagde er in de sfeer van een zeven tiende eeuws binnenhuis weer op te roepen. Tilburg, Kasteelhoeve. De opbrengst van een kalender met historische af beeldingen zal het begin vormen van een kapitaal, nodig om de uit de 17e eeuw daterende boerderij (geplaatst op de voorlopige Monumentenlijst) te restaureren. De kosten van herstel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 28