Van de penningmeester landschappelijk waardevol gebied stemt tot voldoening, maar de Bond is van mening dat een wijziging moet worden aangebracht ten aanzien van een tweetal agrarische bouwpercelen. De gemeente Zwartsluis vroegen wij hiervoor aandacht. Openstelling E8 bij Markelo Een toename van het verkeer door de gereedkoming van de E8 bij Markelo, met daaruit voortvloeiende voorzienin gen, vormt een bedreiging voor het karakter en de sfeer van de gemeente. Gezien het tijdelijke karakter van de verkeerstoename vroegen wij de ge meente Markelo en Rijkswaterstaat met beleid deze zaak ter hand te ne men, zodat er straks geen uiteengesla gen dorpskern overblijft. Rotterdam, Sociëteit „Eendragt maakt Macht". In antwoord op onze adhesiebetuiging aan een adres van het Historisch Ge nootschap Roterodamum inzake het behoud van het pand „Eendragt maakt Macht", werd van de gemeente Rotter dam bericht ontvangen dat na afwe ging van alle in het geding zijnde be langen geen gevolg aan het verzoek kon worden gegeven. De voorberei dingen voor de uitvoering van de wer ken zijn in een vergevorderd stadium en een vertraging door een nieuw ont eigeningsplan wordt onaanvaardbaar geacht. Toch is men in Rotterdam alsnog doen de het gevaar van de sloop af te wen den. Platanen voor Vrijthof Het Maastrichtse Vrijthof, de heilige koe van Ne'erlands oudste stad, het schoonste plein van Nederland, dat evenwel de laatste tijd meer leek op een grinderij, wordt in zijn oude luister hersteld. Er zullen langs de oost-, noord- en zuidzijde platanen worden geplant; er komt ook een toefje aan de westkant. Met opzet is voor deze boomsoort gekozen om de meest zui delijke stad van het land een nog zui delijker aanblik te geven; bovendien schijnt een plataan beter tegen uitlaat gassen te kunnen. Het planten van bomen op het Vrijthof maakt deel uit van een meer omvattend plan, dat nl. ook voorziet in de aanleg van flaneer- paden, het plaatsen van banken en de bouw van een muziekkiosk. Het plein zal gedeeltelijk worden gestoffeerd met kinderkopjes, deels met grind. (NRC/Hbld.) Oud-Delfshaven De geboorteplaats van Piet Hein (van de Zilvervloot en de appeltjes van Oranje), t.w. Delfshaven zal zoveel mo gelijk in overeenstemming worden ge bracht met de aanblik, die het oude deel vroeger heeft gehad. Er is door de gemeente Rotterdam een bestemmingsplan voor ontworpen om het karakteristieke aanzien te behou den. Aan een aantal grotere panden zullen andere bestemmingen worden gegeven. Er zullen vele restauraties moeten worden uitgevoerd. Voorhaven en Aelbrechtskolk zullen in het geheel weer een rol gaan spelen. Kademuren en Piet Heynsbrug zullen worden hersteld. Het is vooral de bedoeling de oude ambachtelijke sfeer terug te brengen. Ook zal het wonen in oud- Delfshaven worden gestimuleerd. De oude kerk zal in haar functie behou den blijven, maar o.m. ook kunnen wor den gebruikt voor concerten. Het oude raadhuis zal als ontvangstcentrum kun nen dienen, het zakkendragershuisje als museum. Het is voorts de bedoeling de beslotenheid van Piet Heynsplein en Achterwater, verloren gegaan in 1966 als gevolg van een doorbraak, te herstellen. Op den duur zal uit het oude gebied alle verkeer worden geweerd. (NRC/Hbld.) Boerderij wordt museum Een oude boerderij aan de Voorstraat te Lekkerkerk op de monumenten lijst wordt gemeentemuseum en ex positieruimte. Maar eerst zal er ge restaureerd moeten worden. De stich ting Welzijnszorg Lekkerkerk gaat een en ander exploiteren. Men is van plan in de oude boerderij de herinnering te bewaren aan deels verdwenen am bachten in de Krimpenerwaard, zoals zalmvisserij, eendenkooien, klompen makerij, enz. Gaarne maak ik u op het volgende attent. Zoals dit ook voor de contributie-inning over 1972 werd toegepast, zal voor 1973 eveneens de acceptgirokaart worden gebruikt. Deze kaarten zullen eind december 1972/begin januari 1973 worden verzonden. Dit betekent, dat ik het op prijs zou stellen, wanneer bij uw contributiebe taling voor het nieuwe jaar alleen gebruik wordt gemaakt van deze acceptgirokaart. U vergemakkelijkt onze administratie daarmede aan zienlijk, waarvoor ik u erkentelijk ben. Op onze leden die hun contributie voor het lopende jaar 1972 nog niet voldeden, doe ik een dringend beroep dit thans zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór het einde van de maand december, te doen. Ook u bijdrage hebben wij hard nodig! Tot slot verzoek ik u vriendelijk nogmaals na te willen gaan uw contri butie voor 1973 op een hoger niveau te brengen als tegemoetkoming aan de steeds voortgaande geldontwaarding. Uw activiteiten tot het opvoeren van ons ledental zal daarbij op hoge prijs worden gesteld. Drs. J. M. Hengeveld. Postgiro 1212 43 26 gem.giro H 22 30 Mees Hope 02 50 03 05 51

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27