H eemschutberichten Amsterdam: Plantagebuurt. Het gemeentebestuur heeft een aantal bewoners van de Plantagebuurt een brief geschreven, waarin uitdrukkelijk wordt gesteld, dat er van sloop geen sprake is en dat de gemeente geen enkele toezegging heeft gedaan voor de bouw van een hotel en kantoor aan de Plantage Middenlaan. Onder de be woners van de Plantage was ongerust heid ontstaan nadat een makelaar een aantal bewoners had aangezegd de woningen te ontruimen, omdat er „besloten was tot sloop over te gaan". Voor het desbetreffende terrein blijkt intussen een ideeënschets te bestaan voor de bouw van een hotel, enz. „Reeds in het eerste gesprek heeft de vertegenwoordiger van Stadsontwik keling meegedeeld, dat het gemeente bestuur de plannen uiterst kritisch be ziet, aangezien daarvoor woningen zouden moeten worden gesloopt", al dus in de brief aan de bewoners. Vol gens Het Parool heeft wethouder Lam- mers over deze zaak gezegd: „Ze pro beren het kennelijk maar. Men behoeft in de Plantagebuurt niet ongerust te zijn. Het is nu afgelopen met de sloop van woningen voor hotels en kanto ren". Broek in Waterland; bestemmingsplan. De Bond Heemschut heeft zich met een adres tot het gemeentebestuur gewend, waarin bezwaar wordt ge maakt tegen de aanleg van een door gaande weg aan het dijkeinde (voor zien in bestemmingsplan Zuiderwou- de), welke weg, als gevolg van aantrek kend verkeer, een aantasting van het landschappelijk schoon zou betekenen. Ook de voorgenomen bebouwing zou een verarming van het aanzien van dit landelijk gebied betekenen. Heemschut wijst verder op de wenselijkheid van herstel van de ophaalbrug over Het Zwet bij het Kerk EE, waarmee een waardevol accent van het landschaps- schoon herkregen zou worden. De Leyense bossen De gemeente De Bilt heeft plannen in voorbereiding op grote schaal wonin gen te bouwen in de Leyense bossen in Bilthoven. Een werkgroep gevormd uit de burgerij van De Bilt, verzet zich hiertegen, omdat hiervan een ernstige aantasting van hoge landschappelijke waarden wordt gevreesd. Het gaat om een gebied met eeuwenoude bomen, onmisbaar voor de recreatie. De werk groep verzet zich eveneens tegen de voorgenomen aanleg van een vier- baansweg door het fraaie bosgebied. Twents landschap Duizenden hectaren Twents landschap worden bedreigd als uitvoering zou worden gegeven aan een rapport van het Regionaal industriepark Steden band in Enschede (RIPS). De beoogde terreinen zouden bestemd moeten worden voor industriële ontwikkeling, hetgeen in een rapport van de stichting Contact, natuur en landschapsbescher ming niet nodig wordt geoordeeld. Vol gens dit rapport zou er tot het jaar 2000 voldoende bouwrijp industrie-ter rein in Twente beschikbaar zijn. De stichting acht het zelfs wenselijk enige van de gereserveerde terreinen hun oorspronkelijke bestemming terug te geven. Het bedreigde eeuwenoude landschap omvat de Twekkeler Es, Groote Esch, Lutje Esch, de Rougoor- velden, Oost-Oele (gedeeltelijk), Boel- dershoek, Wollenhoek, Boekelerhoek (ged), het dorp Twekkelo, de landgoe deren Stroot, Wilgenkamp, Christina- lust (ged.) en Hof te Boekei (ged.). Tielerwaard De minister van Economische Zaken heeft vergunning verleend voor het aanleggen van een hoogspanningslei ding dwars door de Tielerwaard. Hier bij zal de Waal worden overkruist. Het gemeentebestuur van Rossum heeft zich met een brief tot de ministers van Economische Zaken en van CRM ge wend de vergunning alsnog in te trek ken. Van de aanleg wordt ernstige aantasting van het landschapsschoon gevreesd. Boterhuispolder Het gemeentebestuur van Warmond is voornemens puin te gaan storten in de Boterhuispolder. Ofschoon hierover nog geen beslissing is genomen, is de Rijnlandse Molenstichting reeds tegen het plan in verzet gekomen. Bij realise ring van het voornemen zal het unieke landschap van de Boterhuispolder on herstelbare schade worden berok kend. De dominerende plaats, die de aan de Zijldijk gelegen Boterhuismolen inneemt in het omringende landschap zal op grove wijze geweld worden aangedaan. Het Zwanenwater De vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft het uniek gelegen duin- en merengebied „Het Zwanenwa ter", even buiten Callantsoog, aange kocht. Dit natuurgebied met een opper vlakte van ca. 600 ha is internationaal bekend om zijn grote broedplaats voor lepelaars en andere met uitsterving bedreigde vogels. „Het Zwanenwater" was tegen het einde van de 17e eeuw eigendom van de Heren van Cal lantsoog. Het natuurgebied wordt jaar lijks door duizenden toeristen bezocht. .._Z] ZWANENWATER Sloten, beschermd stadsgebied Dit Friese stadje, het op één na kleinste Nederlandse stadje, is tot beschermd stadsgebied verklaard. Stadswallen en omgrachting bevinden zich nog in oorspronkelijke toestand. Rijswijk (N.-Br.); bestemmingsplan De Bond Heemschut heeft zich met een rekest tot de gemeenteraad van Rijswijk (N.Br.) gewend, waarin be zwaar wordt gemaakt tegen het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 25