Met Heemschutboekjes op stap 136 neringsgebieden, aan de uitvoering van integrale reconstructie- of rehabilitatie projecten voor telkens een ander deel van de binnenstad, aan de „tweeslach tigheid" van partiële rehabilitatie binnen dezelfde binnensteden, aan een steeds nadrukkelijker het stempel van maxi male flexibiliteit dragende ruimtelijke planning, aan de werking van gehan teerde subsidieregelingen op bouw- en onderhoudsinvesteringen buiten het subsidiabele plangebied elders in bin nenstad en. stad. 8. Bij de beoordeling van overheidswe ge van voorgenomen binnenstadsver nieuwingsprojecten ware een qua me thodiek verder te ontwikkelen „ruime" kosten-baten-analyse verplicht te stel len. De „voorspelde" effecten dienen in een te ontwerpen, gemakkelijk af leesbaar en uniform te gebruiken ver werkingsschema te passen en gekop peld te zijn aan de sub 6 genoemde urbaan-economische doelstellingen. Over de toekomst van de oude bin nensteden sprak ir. R. Meischke, medewerker van de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Het geloof in, en de visie op het wonen in de oude stadskernen zijn de laatste tien jaar overrompeld snel gegroeid. Van uit enkele plaatsen en milieus (Amsterdam-Heemschut) heeft het zich verspreid over het hele land. Thans is er vrijwel geen oud huis meer waar voor geen belangstelling te wekken zou zijn. De vindingrijkheid om het bruikbaar te maken, is zeer groot ge worden. Men neemt de oude wijken meer zoals ze zijn en voelt minder noodzaak tot het ontsluiten van binnen terreinen, het verwijden van nauwe gedeelten, kortom tot het ruilverkave- len van het bestaande patroon tot het op een nieuwe woonbuurt gaat lijken. Tegenover de toenemende waardering van het wonen in het oude milieu staat een afnemende interesse voor het ge bruik van oude panden als kantoren. Zeer belangrijke vragen voor de toe komstige ontwikkeling zijn in hoever een modern winkelapparaat zich in oude steden kan blijven ontwikkelen zonder dat daarbij de bestaande stads- structuur te gronde gaat en in hoever de winkelcentra buiten de oude kernen door ruimere mogelijkheden de win kels in de binnensteden zullen over vleugelen. Het gebruik van oude steden dat voor de toekomst de beste kansen schijnt te bieden is het wonen. Nu zal een relatief in belang toenemen van de woonfunc tie een vermindering van het aantal voetgangers in de straten meebrengen, waardoor de gezelligheid gaat afnemen en de oude kern minder als hart van de stad beleefd zal worden. Zolang het mogelijk is, verdient inci denteel woonhuisherstel verre de voorkeur boven straatsgewijs. Bij het herstel van de oude steden zijn woon- huisherstellende stichtingen of vereni gingen onmisbaar. (In het volgende nummer van dit blad hopen we de overige sprekers aan het woord te kunnen laten.) Wat waren we in de oorlogsjaren blij met de Heemschutboekjes, toen een uitgave van Allert de Lange. Bij vele ouderen onder de lezers zullen ze in de kast staan, in hun smaakvolle linnen bandjes, met kleurige ruggen. Amster dam, Den Haag, Haarlem, Utrecht, Enk- huizen, Hindeloopen en tientallen an dere. Zij blijven hun waarde behouden, een nu antiquarisch geworden waarde, al kwam het restant, dat men dom genoeg niet gekocht had, bij De Slegte terecht, die zich vaak over veel van het beste moet ontfermen. Alles uit die oude serie is nu al lang uitverkocht. Gelukkig is een paar jaar geleden de nieuwe Fibula-Heemschut reeks be gonnen, waaraan al lang grote behoef te was. Een elftal delen, keurig ver zorgd en deskundig geschreven zijn nu verschenen en hopelijk zullen er nog vele volgen. Het laatste is weer prima, stellig een der allerbesten, over de torens van Nederland van J. H. Besselaar, de NRC-Handelsbladlezer wel bekend. De andere gaan over Amsterdam, Den Haag, Delft, Groningen, Roermond, Brugge, Kampen, Haarlem, Gouda en Nijmegen. Ik heb de indruk dat de fraaie reeks veel te weinig bekend is en dat de boekhandel er lang niet genoeg mee werkt. Als Heemschut ons ernst is, dient lief de voor oude schoonheid met kennis gepaard te gaan en deze uitgaven kun nen door woord en beeld die kennis bij jong en oud vermeerderen. Wij zouden allemaal niet alleen bezitters maar ook propagandisten van deze serie moeten zijn. Wat de komende delen betreft zou ik wensen dat op het actuele en esthe tische element in verhouding tot het historische iets meer nadruk werd ge legd. zoals de auteur over Delft b.v. ook aan Delft in de poëzie en andere literatuur aandacht heeft gewijd. Daar van fleurt het geheel op! Maar ook hier zingt iedere vogel zoals hij gebekt is. leder, die een zoon of dochter heeft in Groningen of Delft, of Amsterdam en ja, ook in Kampen studeert of gaat studeren zou hem of haar zo'n kostelijk oriënterend Heemschutdeel in zijn of haar koffer moeten stoppen bijvoor beeld. Het is bij Heemschut en bij natuur- en milieubescherming in het algemeen: alle hens aan dek! Men moge de zeer bijzondere betekenis, welke deze uit gaven voor dit doel kunnen hebben niet vergeten! A. L. de Boer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 24