HEEMSCHUT zien, de zaak volledig uit de hand laten lopen. Nu liggen er zo'n vijftienhonderd als woonschip misbruikte binnen- vaartschuiten in alle grachten, in de Binnen- en Buiten-Amstel. Op veel plaatsen twee, drie of vier naast elkaar. Hieronder zijn er vanzelfsprekend die bijna aan de eisen voldoen en waarvan de bewoners zich keurig gedragen. 134 Voor het overgrote deel geldt echter dat de bewoners van de grachtenhui zen een stuk achterbuurt, vaak onder wereld, op hun stoep hebben gekre gen. Er zijn schepen bij met een vol ledige boerderij aan boord, andere ver oorzaken alleen maar vuil, stank en lawaai; er zijn er die als opslagplaats voor schroot dienen (metershoog!), an dere worden „opgeknapt", hetgeen in houdt dat de huisbewoners van zo'n stuk gracht een scheepstimmerwerf voor de deur hebben. Zie hier een aantal factoren, die een vermindering van het woongenot tot gevolg hebben, inclusief het verlies van het mooie uit zicht dat in veel gevallen in de huur is verrekend. Voor de bewoners van deze schuiten lang niet allemaal bona fide woning zoekenden betekent ook deze situ atie een flagrante overtreding van alle voorschriften van onze Woningwet zo wel als van de Wet op woonschepen (die overigens nodig vernieuwing be hoeft). Men heeft hier te maken met toestanden die in strijd zijn met de meest elementaire normen voor bewo ning in ons zogenaamd beschaafde en zindelijke land. Kantongerecht en rechtbank hebben tijdens door de Amsterdamse politie gevoerde proefprocessen tegen deze uitwassen de verdachten vrijgespro ken wegens „force majeure" in ver band met de woningnood. De politie kan dientengevolge op geen enkele klacht van enige grachtenbewoner in gaan." Wij kennen allemaal uit artikelen en reportages, zo niet uit eigen waarne ming, de drijvende krottensteden in havens in het Verre Oosten, zoals in Singapore en Hong Kong. Het zal niet zo lang meer duren eer Amsterdam ook een soortgelijke, maar dan van zelfsprekend typisch Amsterdamse, drijvende krottenwijk als extra-toeris tenattractie bekend kan maken. En over toeristenattracties gespro ken Uit Venetië en Londen, uit Parijs en Madrid bereiken ons de laatste tijd berichten over een agressieve mentali teit van de autochtone bevolking tegen (goed betalende) toeristen. Het zijn er gewoon te veel geworden. Hoe stelt ons gemeentebestuur zich voor dat de Amsterdamse bevolking ons géén- geld-uitgevende onderwereld-jeugd- toerisme op den duur verdraagt? Wie menen onze raadslieden dat hiervan profiteren? Niet de hotels en pensions, noch de restaurants; evenmin de win keliers, die aan de lopende band besto len worden als zij niet voortdurend hun uitgestalde levensmiddelen en andere goederen in de gaten houden, en die meer last en verlies dan genoegen beleven aan de vieze „gasten" die, één voor één, alles in de winkel bevoelen en betasten en dan één appel of één tomaat kopen. En allerminst de gewone Amsterdammers, die het beu zijn van het vroege voorjaar tot het late najaar over duizenden vieze benen en voeten te moeten heenstappen om zich in hun eigen stad een weg te banen; die wor den weggestonken uit winkels en was serettes, uit Hoofdpostkantoor en Cen traal Station; die diep verontwaardigd zijn over het gebedel in en om de Dam Nederland kent men immers geen bedelaars meer!!! en die, begrijpelijk, dank zij de politiek van „Permissive Amsterdam", hard op weg zijn een flink formaat toeristenhaat te ontwikkelen. Het ziet er niet naar uit dat de twee de woonschepennota, die wel in em bryo bestaat, ook zal worden inge diend: B en W willen dit eenvoudig niet doen! Waarom geen actiecomité van bewoners van grachtenhuizen? (Red.) Elka Schrijver 6 Een toonkamer, die elk uitzicht op de over kant belet. Daarnaast, niet meer op de foto zichtbaar, een casco vol schroot, nog hoger opgestapeld dan de toonkamer. Foto's: Maarten Brinkgreve, Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 22