Permissive Amsterdam 2 Heel Nederland weet het al lang: Amsterdam verkrot en verloedert. Landgenoten, die vroeger voor hun plezier enkele malen per jaar een paar dagen naar Amsterdam kwamen, mij den de hoofdstad nu zoveel mogelijk. Zij vinden het er akelig druk en vies. Parkeren is er een vrijwel onoplosbaar probleem geworden. Men kan nergens meer prettig zitten en van gezellig wan delen en winkelen is geen sprake meer. Ook buitenlanders die tot voor kort trouwe bezoekers van de hoofdstad waren, blijven nu weg of bekorten hun bezoek tot het allernood zakelijkste, zowel afgeschrikt door nare verhalen over „hippies overal" als door eigen ervaring. Veel erger en ernstiger is dat steeds meer stadgeno ten, uit hoofde van de verloedering en verkrotting, Amsterdam voorgoed heb ben verlaten of hard erover denken zulks te doen. De verkrotting in alle delen van de stad is in hoofdzaak te wijten aan het uitblij ven van doeltreffende maatregelen. Hiertoe behoren in de eerste plaats die, welke tegemoet hadden moeten komen aan de groeiende vraag naar goede, gemoderniseerde woningen in de binnenstad en in „Oud-Zuid". De vurige wens, vooral van intellectuelen terug te keren naar de binnenstad of naar de Vondelparkbuurv is begonnen in de jaren vijftig. Men had toen voor ogen een goed gerestaureerde bin nenstad met voor deze groep gegadig den betaalbare, praktische etage-wo ningen, vooral in de kleinere grachten huizen. zulks met behoud van de gezel lige radiaalstraten met allerlei goede, kleine winkels en met behoorlijk ge restaureerde woningen boven deze winkels. Het beleid met betrekking tot deze tijdige verbetering welke natuurlijk veel geld gekost zou hebben, maar die aanzienlijk meer geld zou hebben bespaard is uitgebleven. Het ene voor, het andere na, zijn veel te veel van onze unieke grachtenhuizen uitge hold en tot kantoren gedegradeerd, terwijl ontelbare panden, zowel aan de grachten als in de radiaalstraten, al sinds jaar en dag leeg staan. Zij wor den leeg geroofd en staan dan te ver vallen. Alsof dit de gemeenschap geen geld kost! Aan dit alles is schuldig het ontbreken van een gezond en duidelijk gemeentelijk beleid. Gouverner, c'est prévoir Men kan in Amsterdam niet eens zeg gen dat het Gemeentebestuur in de afgelopen vijfentwintig jaar niets heeft kunnen vooruitzien: de waarschuwin gen van de zijde van tal van vereni gingen, inclusief concrete voorstellen, zijn niet van de lucht geweest. Waarschuwingen zowel als voorstellen zijn van de bestuurlijke tafels geveegd. In te veel gevallen zijn ze noch bespro ken noch zelfs beantwoord. (Zou het mogelijk zijn dat goede manieren ook iets met goed bestuur te maken heb- 1 Dit fraaie grachtenhuis, vier ramen breed, heeft lang leeg gestaan. Vervolgens is het een ..Marokkanenhuis" geworden. Tijdens enige vechtpartijen zijn enkele ruiten en de deur gesneuveld. Thans wordt dit huis be woond door twintig Surinaamse gezinnen, gemiddeld met zes kinderen. De ruiten zijn hersteld, de goedkoopste deur heeft de oorspronkelijke vervangen: het rafelige houtwerk heeft een lik verf gekregen, maar de rafels steken er nog doorheen. Twintig gezinnen, circa honderdvijftig mensen en kinderen! 1 TiJ/V/Tii"V--

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 19