Het Poartehüs te Grouw HEEMSCHUT 130 In de gemeente Idaarderadeel bestaat een actieve Monumentenstichting waarvan u in Heemschut 4 1972 reeds een en ander hebt kunnen lezen. Inmiddels is het daarin aangekondigde te restaureren „Poartehüs" te Grouw gereed gekomen en op 7 oktober jl. officieel door burgemeester Vrijling aan de bewoners weer in gebruik gegeven. De burgemeester wees er bij die gele genheid op dat het gemeentebestuur een kwaliteitsverbetering van de dorpskern zeer toejuicht, maar dat dit niet moet gebeuren door nog meer tweede-woningen in te richten. Defini tieve bewoning is een levensnoodzaak voor een dorp. Het gemeentebestuur heeft weten te bewerkstelligen dat het postkantoor, nu nog in het oude Halbertsmahuis gevestigd, voor de dorpskern behou den blijft en naar het voormalige schoolgebouw aan de Parkstraat zal verhuizen. Van de zijde van de Monumentenstich ting werd op de goede samenwerking met de gemeente en het ambtelijk ap paraat gewezen. Daardoor was het mogelijk reeds een tweede huis in bezit te krijgen en een onbewoonbaar verklaarde woning weer tot een goed bewoonbaar geheel te maken; d.i. Oer- halspaed 46-48. Zodra er nieuwe mid delen zijn zal de Stichting tot definitie ve restauratie overgaan. In overleg met de gemeente-architect zijn in de andere dorpen (o.a. Roorda- huizen, Warga en Wartena) reeds nieuw te verwerven objecten aange wezen. Daarbij wordt niet zozeer aan algehele restauratie als wel aan skelet- of romprestauraties gedacht, die zich be perken tot het verbeteren van dak, gevels, constructie, keuken en moder ne sanitaire voorzieningen. De verdere afwerking wordt aan de eigenaar/huur der overgelaten. De Stichting meent overigens dat men in Grouw voorzichtig moet zijn met het onbeperkt blijven uitbouwen tot een groots watersportcentrum; dit kan nl. de toeristische dood van het dorp ten gevolge hebben. Ten deze dient speciale aandacht aan de bestrijding van lawaai- en ge luidshinder te worden besteed voor een leefbare dorpskern, juist waar men zo dicht op elkaar woont. Behalve ver keerslawaai doet zich in een recreatie centrum vooral lawaai voor van muziekinstallaties in bars e.d. en van nachtelijke bezoekers. Er bestaan gelukkig vele wettelijke mo gelijkheden om preventief op te treden (circulaire Ministerie van Sociale Za ken van 20 maart 1970). Ter gelegenheid van deze eerste woonhuis-restauratie schreef restaura tie-architect P. L. de Vrieze B.N.A. te Groningen een boekje over de bouw geschiedenis en de restauratie van dit pand, dat stamt uit het midden van de 18e eeuw. Uitgever Brolsma uit Grouw, die dit verslag in afleveringen in zijn nieuws- en advertentieblad de Frisa publiceer de, verzorgde op eigen kosten deze in fraaie druk verschenen uitgave, ver lucht met vele tekeningen en foto's. Een voortreffelijk gebaar tegenover de Monumentenstichting en een doeltref fende ondersteuning en propaganda voor het streven tot instandhouding van ons oude woningen-bestand, dat hoe langer hoe meer een onvervang bare toekomstwaarde blijkt te bezitten, en door de bevolking bepalend wordt geacht voor de herkenbaarheid van het eigen milieu, in tegenstelling tot de zovaak gelijkvormige en eentonige nieuwbouw. Belangstellenden kunnen het boekje verkrijgen bij boekhandel Brolsma, Hoofdstraat 5 te Grouw, tel. 05662 - 1316, giro 84.20.46. Foto's: P. L. de Vrieze

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 18