lilllilö Haven en door de Kooltjesbuurt. Wat die Nieuwe Haven betreft, hier staat het voormalig garnizoens turfmagazijn, dit jaar precies 220 jaar oud. Naarden bezat vroeger, westelijk van het Gooi uitgestrekte veenderijen, die brandstof leverden voor de vesting. Turf en ransel zijn de stad niet onbekend ge weest! De voormalige Turfpoort herin nert ook aan die brandstofwinning. En wat de Kooltjesbuurt betreft, het Groot Arsenaal, tien jaar geleden gerestau reerd, is een der schoolvoorbeelden van restauratie. „Hendrick de Keyser" bezit drie mooie huizen in de Kloosterstraat, die overi gens bijna een monumentenstraat is. Daar staat ook het Comeniusmauso- leum, op de plek van het voormalige Mariënconvent en de Waalse Kerk. Jan Massenstraat, Pijlstraat, Gans- oordstraat en Turfpoortstraat wemelen niet van monumentale huizen, laten we niet overdrijven, maar in al die straten is wat schoons te ontdekken, zoals bijgaande foto's doen zien. Een laatste woord geldt de Utrechtse Poort, een eeuw oud. Toen in de dagen van Prins Willem III de vesting nieuwe gestalte kreeg in een paar jaar tijds werd voor f 2 miljoen gebouwd! wer den twee poorten ontworpen, een rich ting Utrecht, een richting Amsterdam. In 1877 is de Utrechtse poort door een nieuwe vervangen. Hij staat er nog, meer als bijzonderheid dan als Naar- dens mooiste monument uit vervlogen jaren. Hoewel, bijna 100 jaar! Het gevaar dreigt, dat ons artikel een gids voor Naarden wordt. Wat de historie betreft, dr. A. C. J. de Vrankrij- ker heeft die in een handzaam en leer-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 14