Wie die 17e-eeuwse en 18e-eeuwse huizen zo ziet staan, pronkstukken in de stad Naarden, realiseert zich nau welijks dat het proces van oorlog en verwoesting, armoede en verval zo vaak gevolgd wordt door vernieuwing en restauratie. Want wat wij nu moeten restaureren is ook eenmaal fonkel nieuw geweest. En dat niet alleen, die huizen waarnaar wij nu opkijken zijn eens bewoond door burgers zoals wij. Dit gaat niet altijd op. Naarden heeft jarenlang in het keurslijf gezeten, dat ook zovele jaren Willemstad omkneld hield: vestingstad en garnizoenstad te zijn. Er hebben in die nu monumentale panden bewoners gehuisd, die de huur vandaag niet meer zouden kunnen op brengen. En dat brengt ons, zij het tussen haak jes, op het chapiter, dat het restaureren door particulieren van door hen ge kochte op monumentenlijsten staande huizen, een kostbare zaak is en blijft. Ook al vloeit er subsidie uit rijks-, pro vinciale- of gemeentelijke bron. leder weet dat de bron vandaag de dag in niet geringe mate aan aderver kalking lijdt. Indertijd heeft burgemeester Cramer ons dat al verzekerd, dezer dagen hoorden we het ook bij Publieke Wer ken uit de mond van degene, die belast is met de sanering en de restauratie in Naarden. En waar wij voordien en nadien kwa men, het ontbreken van een onder houdsplicht voor de niet geïnteresseer de eigenaar van een monument, die stoelt op de wet, blijkt altijd weer het manco dat Monumentenzorg en Heemschut zo vaak hebben geconsta teerd. Ook Naarden kent daarvan voorbeel den. Laten we echter niet in de scha duw van de monumentenwet blijven staan, noch op dit moment teruggrijpen naar 1921, toen de wet voor Naarden een corset werd, omdat de stad in haar geheel op de Rijkslijst kwam. Vestingsteden in Nederland zijn vaak, zo bijna niet altijd „benauwde vesten" geworden, op het moment dat zij dach ten lucht te krijgen. Wij wandelen verder, over de Nieuwe Toren en kerk. herkenningspunten van Naar den. De kantelen van de toren zijn bij de laatste restauratie her-aangebracht. 3 Het Turfmagazijn, gerestaureerd, verbouwd en aangepast. 4 Op de hoek van de Sint Anna straat en de Marktstraat dit 18e eeuwse pand, kantoor van de V.V.V. Moderne straatverlichting en antennes zijn wrange werkelijkheid. 5 Hersteld huis in de Marktstraat, mooi, recla- mes ten spijt. 6 Eenvoudige restauratie in de Raadhuisstraat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 13