De enige stad in 't Gooi Restauraties in Naarden Een december was het vierhonderd jaar geleden dat soldaten van Philips II honderden Naarders beestachtig ver moordden, hun huizen plunderden, de stad in brand staken en de wallen slechtten. De rector van de Latijnse school Lambertus Hortensius (de „Lutherse Paap") heeft ons het verschrikkelijke verhaal nagelaten. Jan Luyken en Frangois Hogenberg heb ben het gebeuren met de tekenstift vastgelegd. Twintig juni was het driehonderd jaar geleden, dat de Fransen in de stad huishielden volgend jaar kunnen we herdenken, hoe Prins Willem III Naar den tot belangrijke vestingstad bom bardeerde, in de figuurlijke betekenis van het woord dan. Op een herfstdag in november hebben we een pelgrimage naar Naarden on dernomen, de stad, welke men zo gauw voorbijrijdt en zo weinig inrijdt althans naar ons gevoelen. Ten onrech te, want hier ligt een brok historie (denk alleen maar eens aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog) en een stuk cultuur-historie, waaraan de be zoeker op één dag nauwelijks knab belen kan. De verkenner van vesting werken kan er terecht, de historicus vindt er veel van zijn gading, de Come- nius-volgeling gaat er ter bedevaart, de Gooier vindt er zijn enige stad, de monumentenminnaar kan er zijn gevels tellen Dat laatste hebben we uit het beziens- en lezenswaardige gelicht: de restaura ties in Naarden. Stimulator is in hoge mate geweest, de zo juist in de stand der emeriti opgenomen burgemeester N. J. C. Cramer, een toegewijd heemschutter, die in zijn ambt van voorzitter van de Raad zeer geijverd heeft de stad te restaureren en de monumenten een functie te geven in het leven van alledag. Afgezien van het bezichtigen van bol werken en walmuren, levert een wan deling door Naarden langs oude huizen in brede en smalle straten, over kunstig geplaveide wegen, in de schaduw van kerk en toren een feest der monumen ten op. Wie begint bij het Vestingmuseum, staat voor de zetel van de stichting „Vrienden van de vesting Naarden", die in de kanon- en kruitkelders van het bastion Turfpoort een historisch museum vindt. Deze kelders zijn een deel van dat stuk van het bolwerk, dat tijdens de regering van Prins Willem III tot stand gekomen is. Via de Sint Annastraat bereikt de wan delaar de Grote Kerk, waarvan de bouw, naar men aanneemt, in 1380 is begonnen, gebouwd voor en door het kerkvolk, o.a. de Gooiers, die overi- 1 gens net zoveel moesten bijdragen aan de oprichting van het godshuis als aan die van de wallen. Zij hebben het nooit geapprecieerd. Sinds 1578 is de kerk eigendom van de Ned. Hervormde gemeente, de to- 1 Het Raadhuis van Naarden, waarvan het bordes, later vanwege het verkeer, evenwij dig aan de straat aangelegd is. in de gevet het wapen van Prins Maurits, boven het beeld, dat de Gerechtigheid symboliseert.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 11