Nieuw boek over de 19de-eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland 116 Met blijdschap begroeten we de verschijning van een uiterst nuttig boek. Eind juni werd het door H. P. R. Rosenberg samengestelde boekwerk .De 19de-eeuwse kerkelijke bouw kunst in Nederland" aan de Staatsse cretaris CRM aangeboden als instru ment om beter dan tot dusver te kun nen bepalen welke 19de-eeuwse bouwwerken straks voor bescherming in aanmerking komen. Het documente ren en publiceren van gegevens over gebouwen is doorgaans een van de belangrijkste voorwaarden tot bescherming. De Rijkscommissie voor de monumentenzorg heeft een snel groeiende behoefte aan een overzicht van de 19de-eeuwse architectuur om in de nu dikwijls opkomende kwesties gefundeerde adviezen te kunnen ge ven aan de minister. Terwijl het vanaf ongeveer 1958 zo was dat een enkele ambtenaar bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het schoorvoetend waagde zo nu en dan een rapportje te maken over een 19de-eeuwse kerk of ander gebouw, is er in de jaren 1960 een groeiende belangstelling ontstaan waaruit in die Rijksdienst een opbouw is gevolgd van een kaartsysteem op literatuur over 19de-eeuwse bouw kunst. Voor het verkrijgen van een overzicht van de 19de-eeuwse archi tectuur zelf is enkele jaren geleden op initiatief van Heemschuts Commissie Cultuurleven 1815-1940 (niet 1815-1840 zoals ongelukkigerwijs in Rosenbergs boek staat gedrukt) een coöperatieve documentatie ontstaan, alweer met het eerste oogmerk om de adviserende en beslissende lieden beter in staat te stellen op gefundeerde wijze te wer ken. Rosenbergs boek is een belangrijke mijlpaal. Een 380-tal kerken wordt ge documenteerd, voorafgegaan door een aantal hoofdstukken die enkele facet ten van de historische achtergrond, de stilistische ontwikkeling en het werk van architecten als Cuypers, Tepe en anderen belichten. Verder is dit boek werk van allerlei zeer wenselijk naslag materiaal voorzien, zoals 208 (door gaans goede) afbeeldingen en re gisters op architecten en kerken (to pografisch). Rosenberg zegt (p. 8): „Over vele kerken wordt thans voor de eerste maal sinds het maken van het bestek een letter op papier gezet". Wanneer we echter het register op de kerken doornemen zien we dat de auteur deze opmerking zelf logenstraft, want door zijn grote precisie, vasthou dendheid en speurzin is bij nagenoeg alle kerken (enkele protestantse uitge zonderd) wel enige literatuur vermeld. Het is jammer dat plaatsruimte verdere bespreking verhindert van dit boek, dat in ruime mate stoelt op de nu vergeten geraakte monumentale standaardwer ken van Jan Kalf (De katholieke ker ken in Nederland, 1906) en Gerard Brom (Herleving van de kerkelijke kunst in katholiek Nederland, 1933). Voor ieder die voortaan de monumen ten gaat bestuderen en de archieven induikt is dit boek een verplicht com pendium. En dat het aan een behoefte voldoet blijkt wel uit het feit dat nu reeds bijna de helft van de oplage (3000 ex.) is verkocht. A. W. Reinink Drs. H. P. R. Rosenberg, De 19de- eeuwse kerkelijke bouwkunst in Ne derland, Staatsuitgeverij, 's-Gravenha- ge 1972. 160 pagina's tekst gevolgd door 67 pagina's met 208 afbeeldingen. Ingenaaid f25,—. Het boek kwam tot stand in samenwerking tussen de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Staatsuitgeverij. Toren van de St Bonifatiuskerk te Leeuwar den, P. J. H. Cuypers, 1882-1884. Belangrijk werk uit Cuypers' tweede periode, waarin motieven uit de inheemse gotiek een belang rijke rol spelen. In hoofdopzet herinnert deze toren aan de Nieuwe-Kerkstoren in Delft: het bovenste achtkant, in hout opgetrokken, is beïnvloed door de Zuidertoren in Enkhui zen en de in 1886 gesloopte Nieuwe Toren te Leeuwarden."

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 28