Het Timmermansgilde-huisje te Hoorn In 1630 stichtten de Hoornse huistim merlieden, verenigd in het Sint-Josef- gilde, een nieuw gildehuis. Door een smalle steeg met gele steentjes tussen twee huizen in, afgesloten aan de straatzijde met een groen geverfde deur, staat het in de tuin achter het huis aan het Dal no. 5. Aan de verscholen ligging is het waarschijnlijk te danken, dat het gebouwtje bewaard is geble ven. Het grondoppervlak is 9 bij 5 meter. Beneden was de timmer manswerkplaats gevestigd, waar eer tijds de proeven van bekwaamheid werden afgelegd. Er was zelfs een bedstede in. Op de verdieping bevond zich de gildekamer. In 1820 werd het Gilde opgeheven. De 17de-eeuwse bolpoot-tafel verhuisde naar de burger meesterskamer op het stadhuis, het archiefkastje met acht gildeschilden kwamen later terecht in het Westfries museum. De rechten gingen over aan de gemeente Hoorn. Steeds meer raakte het huisje in verval. In 1961 I werd door de vereniging „Oud Hoorn" ernstig moeite gedaan om het te restaureren met inschakeling van de werkgevers en werknemers uit de bouwwereld. Het ontbreken van een goede bestemming verhinderde de uit voering. In 1970 was het historisch ge nootschap „Oud West-Friesland" op zoek naar vergaderruimte, en onder dak voor het secretariaat, de biblio theek en het archief. Het gildehuisje was daar precies voor geschikt. De restauratie kwam toen vlug op gang. Het gebeurde onder toezicht van de Dienst Openbare Werken van Hoorn en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Dé kosten bedroegen ruim f 50.000.— waarin rijk, provincie en de gemeente hebben bijgedragen. Bij de firma V. Hakhoffen Zn. was dat restau reren in goede handen. De pla fondschildering werd hersteld door J. Visser te Zaandam en het schoor steenschilderstuk door N. van Bohe- men te 's-Gravenhage. Met bescheiden middelen werd de gilde-kamer inge richt. De ovale 18de-eeuwse mahonie- tafel komt van een boerderij bij Me- demblik, de 15 stoelen uit de kerke- raadskamer van de Koepelkerk te Amsterdam. Van gesloopt wagenschot is een servieskast gemaakt. Een keu kentje van 1.50 bij 1.35 meter, gren zend aan de gildekamer, verschaft wat huishoudelijk comfort. Op de begane grond is het secretariaat gevestigd, benevens de bibliotheek en het archief. Dat vertrek is modern inge richt met stalen bureaus en wand kasten en telefoon (02290) - 7121. Het geheel wordt centraal verwarmd. Op 25 maart heeft het bestuur van „Oud West-Friesland" met enkele ge nodigden en alle medewerkers aan de restauratie van het Timmermansgilde huisje dit officieel in gebruik genomen. Door de rustige ligging en stijlvolle Foto: K. LaanHoorn omgeving voelen ook andere besturen en bedrijven zich voor vergaderingen aangetrokken tot de gildekamer. Het historisch genootschap „Oud West- Friesland" is in 1924 opgericht. Het initiatief daartoe kwam van het Depart ment Hauwert van het Nut van 't Alge meen. Thans telt het genootschap ruim 2000 leden afkomstig uit West-Fries land en daar buiten, het jaarboek „West-Frieslands Oud en Nieuw" wordt gratis aan de leden toegezonden. Dagelijks is de intendant (beheerder), de heer K. Molenaar, 's morgens aan wezig, die de leden van de Bond Heemschut met genoegen het gilde- huis zal laten zien. C. N. Tuender-Nobel 115

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27