Leiden door Heemschutters „bezet" 114 Inderdaad begunstigd door prachtig zomerweer, hebben 350 Heemschut ters op 2 september gevolg gegeven aan de uitnodiging Leiden de stad van hun dag te maken, waardoor het de dag voor de stad is geworden. Stond tegen tien uur de jeugd voor de sociëteit Minerva, de rijpere leeftijd (plus gelukkig ook jongere mensen) dromde voor het stadhuis, waarvan de oude gevel, gerestaureerd na de brand in 1929, zo verrassend contrasteert met het interieur. De loco burgemeester, de heer P. S. Harmsen heeft daar het gezelschap begroet en verwelkomd en bovendien op aangename wijze de aandacht op onze Bond gericht. De tijd is voorbij, zei hij o.m., dat men of lid van Heemschut was of duiven hield. De belangstelling voor de Bond groeit, ook omdat hij koerst tussen ziekelijke be houdzucht en ongelimiteerde sloop- zucht. De taak daaraan verbonden is niet benijdenswaardig. De stad Leiden telt nu ongeveer 100.000 inwoners. Twee eeuwen gele den leefden 70.000 bewoners binnen de wallen. Er zijn nog „rug-aan-rug-wo- ningen" in de binnenstad aan te wijzen. Bij de cijfers hoort het getal van meer dan 1000 monumenten. Vraag: hoe worden verkeersvraagstukken, wo ningvraagstukken en binnenstadspro blemen opgelost? De wethouder voor stadsontwikkeling, de heer A. J. Kret heeft vervolgens deze problemen nader belicht, de na druk leggend op het moeilijkste pro bleem: het verkeersvraagstuk. In het centrum de binnenstad handhaven en buiten het centrum er een beschermd stadsgezicht op na houden, is een moeilijk vraagstuk, begrepen wij uit zijn woorden, want men moet dan een oplossing vinden voor twee onmogelij ke situaties. Er zullen nog wel wat publikaties over verschijnen, kondigde de heer Kret aan. Hij noemde naast de „Bouwstenen voor binnenstadsbeleid" een in 1974 te verschijnen (prijzig) werk over Leiden, zijn geschiedenis en zijn problemen, ook de recente proble men. De wethouder vertelde dat bij het bepalen en uitvoeren van het beleid voor verkeer, wonen, werken enz. enorme behoedzaamheid is geboden bij het oplossen van de vraagstukken. Op zichzelf is „auto's uit de binnenstad" geen oplossing. „Verpakhuizing" en „verwinkeling" is niet zonder meer on voorwaardelijk tegen te gaan. Hij vroeg de leden van de Bond Heemschut te willen meedenken en meewerken aan de rehabilitatie van de Leidse bin nenstad, op een wijze, welke prak tische resultaten kan hebben. „Als ie mand met. de oplossing komt „alles moet blijven staan" dan kennen wij die al, aldus de heer Kret, die gaarne bete re initiatieven wil ontvangen. De voorzitter van de Bond, Dr. R. Hoe gen, heeft burgemeester en wethouder hartelijk dank gezegd voor de ont vangst. Hij bestreed beleefd de opvat ting als zou de Bond geen benij denswaardige taak hebben. De bondstaak IS benijdenswaardig: ijve ren voor de schoonheid van stad en land, technisch en economisch. De heer Hoegen zegde toe gaarne te wil len meewerken aan een oplossing van de Leidse problemen. „Trek aan de bel, we zijn er", zo zei hij. In de „wandelgangen" vernamen wij van een Leids lid van de Bond, dat van de zijde der burgers eveneens, bij wij ze van inspraak, medegewerkt wordt aan een oplossing van de moeilijkhe den in de Sleutelstad (de heer Kret gebruikte enige malen de uitdrukking „sleutelen"). Na de koffie verspreidde zich het ge zelschap in het zaterdagse Leiden. Sommigen gingen naar'de'Hofjesten toonstelling in de Lakenhal, anderen bezochten het Rijnlandshuis, weer an deren trokken naar de Burcht. Ondèr dezen was uw verslaggever. Op de kunstmatig opgeworpen heuvel, waarop de Burcht is gebouwd, heeft Ir. H. H. Vos, directeur Gemeentewer ken een historische inleiding tot de be klimming gegeven. Opgeworpen als vluchtheuvel heeft de Burcht van het jaar 1000 af hier als bastion gestaan. Hier hebben zich regelmatig de graven van Holland verdedigd tegen de West friezen en de legers van de bisschop van Utrecht. Zo'n 321 jaar geleden kwam de plaats in het bezit van de stad Leiden. De burgemeesters kregen de titel „burggraaf. Uit die tijd dateren Herenlogement en toegangspoort. Op gravingen en restauraties hebben de Burcht steeds in de belangstelling ge bracht en gehouden. Goed, de groep Heemschutters, die hier in de Burcht was, heeft genoten van inleiding en vergezicht over de stad. De koffiemaaltijd in Nieuw Minerva was een verrassing op zichzelf. Hier kwam men ook terug na een stadswan deling, waarvoor het Bureau van de Bond een goede hand- en voetleiding had geschreven en welke ook nog door gidsen ondersteund werd. Een geslaagde dag, hopenlijk één wel ke oplossing van de Leidse problemen een stukje naderbij brengt. d. G. Restauraiienieuws Doesburg. In Heemschut 1972-4, pagi na 92, is onder restauratienieuws voor de paragraaf over Doesburg ten on rechte Doetinchem komen staan. J. van Ingen, Rozenstraat 31, Veenen- daal, zoekt „Nederlandse Kastelen" van Jhr. Van Nispen tot Sevenaar. Wie helpt?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 26