grondfiguur heeft de timmerman het huis gebouwd. Er zijn grotere en kleinere huizen ge weest, doch alle huizen waren varian ten op het standaardtype. Wat is er nog van over? Heel weinig. De onderlinge harmonie is er niet meer. Een „Eilanderhuis" is geen begrip meer. De tuinen voor de huizen in de Langestreek zijn veranderd in een met rozen omgord grasperkje. Schilderachtige paadjes zijn door ver harding nette B-wegen geworden. De klimop werd uitgeroeid, vele bomen voor de huizen werden gerooid. Bijna alle „eilanderhuizen" werden aan gepast aan- de smaken van de moder ne tijd; zijmuren werden verhoogd, de daken kregen een knik of een gebro ken dak en zo werd het oorspronkelij ke fiere model een in elkaar gezakte pudding. Vanaf ongeveer 1900 werden lelijke huizen gebouwd. De door de toene mende welvaart egoïstischer mens, verloor zijn innerlijke harmonie en kon het belang van huizenbouw die paste in de gemeenschap niet meer inzien. Ook in de eerste restauraties is dit te merken. Naast het vervallen van de spantenconstructie is de zorg voor het detail, dat de oude ambachtsman ken merkte, verloren gegaan. Gootklossen, voegen en kozijnen, worden niet meer gemaakt naar het oude voorbeeld. Van alle gerestaureerde huizen is er niet één met de juiste schoorsteen, alle zijn te plomp. Restauraties zijn het niet en eilanderhuizen zijn het ook niet. Het vervangen van een steensmuur door een spouwmuur is goed, afwijking van het model is niet toelaatbaar. Waarom is het zo nodig zijmuren op te trekken voor iemand, die hooguit een maand per jaar het huis bewoont? De ruimte in een eilander huis is aan grenzen gebonden, de oudste bewo ners vonden een leuke vergroting met het „lytj hüs". Alle latere vergrotingen betekenden modelverlies. Is het wel verantwoord om voor deze verbasterde produkten overheidsgel den uit te geven? Overige verbouwin gen van de fronten van de huizen zijn niet gevoelsmatig bekeken. De origine le ruiten zijn door één grote ruit ver vangen. Daarmee hebben de huizen aan de buitenkant hun karakter en binnen hun intimiteit verloren. De rooilijn is helaas op sommige plaatsen doorbroken. Het dorpsbeeld Langestreek Lan gestreek om de Noord is enige jaren geleden als beschermd dorpsgezicht aangewezen. Ondanks de bedoelde bescherming blijkt echter dat nu nog steeds allerlei veranderingen optreden, die dit dorpsgezicht doen wijzigen. Hoofdoorzaak hiervan is het ontbreken van een gedetailleerd bestem mingsplan, dat op grond van het be paalde in artikel 37, lid 5 van de Wet Ruimtelijke Ordening moet worden ge maakt. Verder ontbreekt plaatselijk be grip, dat bij de realisering van bouw plannen zichtbaar is. Als voorbeeld van zo'n wijziging in het dorpsgezicht noem ik het schuurtjesty pe dat veel voorkomt aan de Lan gestreek om de Noord, deze schaden mede het aanzien van de streek. Helaas ontbreekt er nog meer. Er ont breekt voldoende toezicht van Monu mentenzorg en inzicht van de Welstandscommissie, die daar de scepter zwaait alsmede interesse van de gemeente. Dit blijkt uit de subsidieverlaging van 30 naar 10%. Het is m.i. tijd dat restauraties con sciëntieuzer worden bekeken. Opme tingen en verantwoorde reconstructies zijn o.a. zaken die hiervoor nodig zijn. In de laatste jaren is tussen de Lan gestreek en de Heereweg een nieuw dorp verrezen. Deze nieuwbouw is niet typerend voor Schier en kan in elke plaats in Nederland aangetroffen wor den. Deze wijk wordt „Nieuw Dokkum" genoemd. Geen toerist zal er doorheen lopen en over 200 jaar, gesteld dat ze deze leeftijd halen, hebben zulke hui zen nog geen waarde voor de schoon heid van het dorp. Ik bepleit dan ook een volledige scheiding Oude dorp - Nieuw Dokkum, met een dichte vege- tatiestrook. Dat het beter kan bewijst het mooie Willemshofje in het oude dorp. Zou het niet mogelijk zijn in een oud pandje een oudheidkamer té maken, zodat inwo ners en toeristen een goed beeld krij gen van de waardevolle zaken op het eiland? Laat ons ook zuinig zijn op de bij af braak vrijkomende Friese gele steentjes. Ze zijn zo karakteristiek voor eilanderhuizen. En nu komen ze gedeeltelijk in de Waddenbeschoeiing of op de vuilnisbelt terecht. Onlangs kwam Schiermonnikoog in het nieuws door de daar het eiland ontsie rende reclame. De raad protesteerde tegen het plaatsen van Publex borden in het beschermde dorpsgezicht Dit was echter ter competentie van B. en W. Helaas doen deze borden nu ook afbreuk aan de sfeer van het oude dorp. Deze zaken zijn verdrietig. Het moet toch mogelijk zijn de mensen met de Heemschut gedachte vertrouwd te ma ken. In de winter een paar goede le zingen met lichtbeelden, die de schoonheid van het oude dorp naar voren brengen, dat zou helpen om het de mensen te leren zien. Zo wordt het ook in Overijssel gedaan door het Oversticht. Samen zullen we moeten waken voor het bouwkunstig mooie, naast de bescherming van vogels en planten, zodat Schiermonnikoog van alle kan ten bekeken ons alleen maar zal ver blijden. J. W. Jans Een buurtje in gave toestand, nu veertig jaar geleden 113

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 25