Van een eiland verdwenen de eilanderhuizen 112 Door het ontbreken van de toeristen auto, is de rust op dit kleine Wadden eiland gewaarborgd. Brochures spreken over brede stran den, bos- en duingebieden met vele soorten planten en vogels. En het is waar; Schiermonnikoog is wat natuur betreft een prachtig eiland. Het karakter van het enige dorp ech ter, is door tal van incidentele ingrepen geleidelijk aan achteruit gegaan. Hoe het oude dorp Westerburen verlo ren ging en het huidige dorp er ontstond, staat oa. beschreven in het standaardwerk dat mevrouw Louise Mellema over het eiland schreef. In een artikel voor het Waddenbulletin, schrijft ze bovendien, dat de toenmalige eige naar van het eiland, de familie Stachou- wer, bij de herbouw van het dorp een stevige vinger in de pap had. Met een soort bestemmingsplan be paalden zij: „De lengte en breedte der huizen, van de lange schuren voor het drogen van de netten, tot op een inch nauwkeurig uitgerekend; iedere decimeter die bui ten de voorgeschreven maat viel, kwam "de bewoner óp zoveel „stuver" extra, te staan." De'woningen in de luwte der duinen werden aan de straat in één rooilijn gerangschikt. De meeste huizen waren dubbel bewoond. Eerst werden Vóór en Middenstreek gezet en na 1756 de Langestreek. Het eilanderhuis Wat het eilanderhuis, zoals onze voor ouders dit bouwden, in de eerste plaats typeerde, is harmonie. Een harmonie die bereikt werd door een rustige hoofdvorm en passende verhoudingen van de samenstellende onderdelen. Gevelindeling, ruitvormen, gootafmetin- gen etc. lagen in verhouding vast, zo dat ook de mindere goden onder de architecten/aannemers weinig kwaad konden doen. Heel in het eenvoudige tipte de oude ambachtsman met het fraaie verhou- Restauratietekening van Langestreek 40. Ar chitect W. Faber Langestreek 40, omstreeks 1900 (Welwillend afgestaan door Mevrouw Visser-Visser) dingensysteem aan het meetkundig geheim, dat elk groot specimen van bouwkunst kenmerkt en schoonheid waarborgt. Het oude dorpsbeeld had mede door de kleurzede iets sterk gemeenschap pelijks. Voor elk huis stonden een of twee bomen; een deel der gevels was, zoals mevrouw Mellema schrijft met een nu grondig uitgeroeide klimop begroeid. Voor elke woning een moestuin, onder ling door heggen gescheiden. Zo'n huis is eens beschreven als „een paradijs". Het tweede belangrijke kenmerk is de constructie. De ruggegraat van het huis wordt gevormd door een constructie, die typisch van Schiermonnikoog is. Op de dwarsdoorsnede is deze duide lijk te zien. Op de twee staanders rust een (gedeelde) langsligger, die aan de uiteinden nog in de voormuur en de scheidsmuur van de huishelften rust Rechts een dragende muur, die door loopt tot achterin het huis. Over deze muur en de langsligger: de opgelegde balken, zes in getal, waarop het grootste deel van het dak rust. Op de tekening van de dwarsdoorsne de is te zien dat de huishoogte en de lengten van de opgelegde balken gelijk zijn. Dit is geen toeval. Vanuit deze opgelegde balk langsligger dragende muur staanders

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 24