HEEMSCHUT van karakter. Er zijn de zeer karakte ristieke werven, de vaak nog zeer gave grachtwanden, maar ook sterk verkrotte straten. De verdeling in drie klassen poogt dit aan te geven, zij het uiteraard op een sterk vereenvoudi gende manier. De ontwerpers van het gezicht achten in de A-gebieden het stratenpatroon, de bebouwing (aard, type, hoogte, breedte en diepte, bekapping), de inde ling van de openbare ruimte en de beplanting, maar ook de gevelindeling en het materiaalgebruik bepalend voor het stadsbeeld. In de C-gebieden valt de nadruk h.i. echter alleen nog op het stratenpatroon en aard, type en hoogte van de bebouwing; in de B-gebieden zijn gevelindeling en materiaalgebruik geen beeldbepalende elementen meer maar de overige wel. Zo is een gelei delijke overgang bereikt die aan de verschillen in waardering recht moet doen wedervaren. Tot de A-gebieden behoren uiteraard de grachten (de Oudegracht en de reeks van Nieuwegracht, Krommenieu- wegracht, Drift en Plompetorengracht), alsmede de v.m. immuniteitsgebieden van Domkerk, Janskerk en Pie terskerk. Daarbinnen liggen de voor naamste middeleeuwse kerken, vele in oorsprong middeleeuwse huizen en het merendeel van de latere patri ciërswoningen. De bebouwing ver toont er ondanks alle afwisseling in stijl een homogeen karakter. B-gebieden zijn de wallen en singels, het „tussengebied" tussen de grachten, de omgeving van de Nicolaaskerk met de karakteristieke Twijnstraat, de Springweg en de Mariaplaats. Zeer opmerkelijk is in dit gebied dat de oost-west lopende straten in het zuide lijke deel van de oude stad slechts zelden geheel in eikaars verlengde liggen, maar telkens enigermate ver springen. Daardoor heeft dit stadsdeel, ondanks de openheid van de grachten en de Lange Nieuwstraat, een grote mate van beslotenheid gekregen. In de resterende C-gebieden is ófwel de oude stedebouwkundige structuur door nieuwe bebouwing reeds ver dwenen, ófwel is de verkrotting reeds zover voortgeschreden dat herstel van de bestaande bebouwing onmogelijk moet worden geacht. Bij verdere re constructie zal echter niet meer onge remd te werk gegaan mogen worden. Het stratenpatroon en de hoogte van de bebouwing zullen er alle aandacht moeten hebben, zo wordt in de toe lichting gezegd, wil de samenhang met en de handhaving van de karakteristiek van de andere delen van de oude stad niet nog verder verloren gaan. Belangrijk werkstuk Hoewel men in details kritiek kan heb ben op de waardering, die aan onder delen van het gebied is gegeven, valt te constateren, dat hier een belangrijk stuk werk ter tafel is gebracht. Het nu tot stand gekomen beschermde stadsgezicht dient het uitgangspunt te vormen voor de door de gemeente voor de oude stad vast te stellen bestemmingsplannen. Het is er als het ware de „onderlegger" voor. Met deze karakteristiek, deze stedebouwkundige inventarisatie, als uitgangspunt kan het stadsbestuur nu met vaart de plannen tot in details uitwerken. De visie op wat er met de oude stad wel en niet zou moeten gebeuren is er nu. Het valt te hopen dat de Gemeente raad straks, als zijn mening over deze aanwijzing gevraagd wordt, volmondig instemmend zal antwoorden. W. Thoomes Boven: Fraai gerestaureerd woonhuis aan de Nieu wegracht FotoSjaak Hamakers Onder: Toegangspoortje tot de Cameren van Maria van Pallaes. (hoek Nieuwegracht en Agnie- tenstraat) Foto: Sjaak Ramakers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 23