verkeer betrof voortgeborduurd op de oude plannen. Deze voorzagen in een groot aantal doorbraken en straatver bredingen, waardoor het stratenpa- troon definitief zou zijn verwoest. De nota leverde niet alleen vier drukbe zochte, levendige discussiebijeen komsten op, maar ook een vijftigtal schriftelijke reacties van particulieren en instellingen, waaronder zeer uitvoe rige. De neerslag daarvan vindt men in de nota „Inspraak op de discussienota Kernbeeld". Resultaat: doorbraken en straatverbredingen zullen alleen in ui terste noodzaak plaatsvinden. Daarbij bleef het niet. De ontdekking van enkele, nog in goed herkenbare staat verkerende claustrale huizen leid de tot twee door een werkgroep op gestelde rapporten over de buurt tus sen Achter Clarenburg en Mariaplaats. Deze buurt vormt de grens tussen het grootschalige Hoog-Catharijne en de fijnmazige oude stad. De betrekkelijke grootschaligheid van de aanwezige oude bebouwing maakt het behoud ervan als overgang tussen oud en nieuw uiterst noodzakelijk. Het plan, juist daar een hoog kantoorgebouw op te trekken, riep opnieuw scherpe re acties op. Niet minder duidelijk stonden voor- en tegenstanders van de bouw van een bovengrondse parkeergarage aan de Springweg tegenover elkaar. Het was hier de inmiddels ingestelde Ad viesraad voor de Binnenstad (een door de Gemeenteraad in het leven geroe- 3 pen adviesraad waarin een groot aantal instellingen en deskundigen zitting hebben) waarbinnen de degens wer den gekruist. De voorstanders wonnen hier uiteindelijk het pleit, maar niet dan nadat het gemeentebestuur een aantal zeer wezenlijke toezeggingen had ge daan. Inmiddels had de Nota Kernbeeld èn de geruchtmakende zaak van de bouw Foto 1: Overzicht Oude Gracht vanaf Twijnstraat. Foto 2: Fraai stadsbeeld van de oude binnenstad. Foto 3: Geertekerk gezien vanaf de Catharijnesin- gel. Foto's Bureau Voorlichting, Utrecht 109

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 21