Utrecht heeft z'n „beschermd gezicht" 108 De oude binnenstad van Utrecht haalt maar zelden de landelijke pers. Het plan Hoog-Catharijne, de Jaarbeurs, de Universiteit lijken de visitekaartjes van de stad te zijn. Dat betekent echter niet dat er niets, noch ten goede, noch ten kwade, in deze middeleeuwse stad zou gebeuren. Ten goede eerst. Nadat de restauratie van de Domtoren eerst, van de Buur-, Jacobi- en Nicolaastorens daarna, di rect na de Tweede Wereldoorlog was voltooid, volgde de restauratie van Gêertekerk, Catharijnekerk en Pie terskerk. Als sluitstuk is nu een goed begin gemaakt met de restauratie van de vijf Hervormde binnenstadskerken: Jacobi, Nicolaas, Jans, Buur en Dom. Een werk dat bij de huidige beperkte middelen decennia zal vergen. Aan de werven langs Oude- en Nieuwe- gracht wordt al twintig jaar gewerkt, zodat van de verwaarloosde toestand, waarin dit Utrechts meest unieke monument verkeerde, weinig meer valt te merken. En overal in de stad worden natuurlijk lang niet snel genoeg woonhuizen gerestaureerd. Ten kwade daarna. Neudeflat, Wilhelmi- na Kinderziekenhuis, de nieuwbouw in wijk-C, de uitbreiding van de W.A.- stichting, de gedeeltelijke demping van de stadsbuitengracht: voor iedere bur ger en iedere bezoeker met enig ge voel voor het bijzondere karakter van deze stadskern verfoeilijke ingrepen. Nota kernbeeld Men kan niet zeggen, dat die burgers van Utrecht geen belangstelling voor de oude stad hebben en dat zij daaraan deze ingrepen te danken hebben. In het verleden passeerden plannen voor de oude stad hoe verderfelijk ook de Gemeenteraad nog zonder veel moeite. De burgers protesteerden wel, maar hun protest was weinig gedocu menteerd. Die situatie is ook in Utrecht in de laatste jaren sterk veranderd. Heel duidelijk bleek dat rond de in 1970 door het gemeentebestuur uitge brachte Nota Kernbeeld, discussienota over de toekomst van de oude stad. Hoewel die nota nieuwe gedachten gaf m.n. over de bevordering van het wonen werd daarin voor wat het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 20