„Bijlmerlust"verrees in 't Gein 106 Over De Bijlmer als woonwijk is al stroomden de gronden in 1702 door zoveel geschreven en gezegd, dat al- een ramp weer onder. Amsterdam is les wat daaraan nog wordt toegevoegd daar toen bagger gaan storten, waar aan het opspuiten van zand en aan het door de buitenste randen van de .pol- bouwrijp maken van de rest van dit der" tot moesvelden werden gemaakt, stuk van Amsterdam doet denken. Omstreeks 1820 is het meer droogge- Liever iets over de Bijlmer, zoals wij malen. Onder Frans bestuur kwam de hem niet hebben gekend, en over een Bijlmermeer onder de administratie van huis, dat in de Bijlmer heeft gestaan en Weesp. Koning Willem I verleende in het Gein is .overgebouwd". hem weer zelfstandigheid, maar in 1848 De Bijlmermeer is een plas geweest, kwam het territoir onder Weesper- die met de omliggende gronden door karspel; nog niet zo lang geleden werd de heren van Aemstel van het Bisdom de Bijlmer Amsterdams gebied, terug Utrecht in leen werd gehouden. Na de naar de .heren van Aemstel". val der Aemstels kwam het meer aan Aan de noordzijde heeft vroeger het Holland. In de buurt lag het Reigersbos, dorp Bijlmer gelegen, waarvan de ka- waaruit en reigers en hout de eige- pel in 1634 nog bestond. Maar men naars van water en land ten goede kent en vindt zijn standplaats zelfs niet kwamen. meer. Tussen 1622 en 1637 is het meer Tot zover een stukje populaire drooggemalen. Precies 300 jaar gele- geschiedenis, in het algemeen over de den, bij de nadering van de Fransen in Bijlmer. Meer in het bijzonder richten 1672, werd de aan het water ontroofde we het oog op de 17de eeuwse grond weer onder water gezet. Amsterdamse koopman Jacob Jansz. Omstreeks 1678 opnieuw beverst, Marcelis, zeepzieder op het Rokin, die voor geldbelegging grond verwierf in de Westbijlmerpolder niét in de Bijl mermeerpolder welk bezit hij later vermeerderde met land aan de Zuid West-zijde van de Bijlmermeer, waarop een huis met werf stond. Dit huis is waarschijnlijk de voorloper van .Bijl merlust", waarover dit opstel gaat Een nazaat van hem gaf het oorspron kelijke huis de 18de eeuwse gedaante, welke wij kennen en nu, in het Gein, herkennen. In het december 1965 nummer van ons orgaan staat dit huis op de omslag afgebeeld, verschijnt het ook op pagina 125. De vraag klemde toen: valt .Bijl merlust" ten offer? Op verzoek van de stad Amsterdam had de gemeenteraad van Weesper- karspel in die tijd een bestem mingsplan .Bijlmermeer A" vastgesteld. In dit plan was het huis van de tekenta fel gevallen, willens en wetens. Het gevaar van sloping was overigens niet van vandaag of gisteren. In 1960 werd al alarm geslagen met betrekking tot dit huis, dat in 1825, toen in bezit van de familie Loenen, verkocht werd aan Jkvr. R. H. van Reenen aan sloop ontsnapte, zij het dan op zuiver materi alistische gronden, omdat het zo'n hecht en sterk herenhuis met boeren woning was. In 1960 en volgende jaren, waarin aan behoud van dergelijke monumenten ideëlere motieven ten grondslag lagen, was de zaak kritischer. Met Heemschut zochten gelijkgestemden naar behoud van het huis, dat het zou moeten afleggen tegen de veel grond eisende uitbreiding van de stad Amsterdam. „Bijlmerlust", uniek voorbeeld van 18de eeuwse combinatie van Hofstede en Boerderij, dreigde ten onder te gaan, als geen oplossing werd gevonden. Een ding stond vast, het huis kon niet blijven staan waar het stond. De Bond Heemschut heeft stenen kun nen bijdragen, vergeef ons het taal beeld, aan de afbraak en de opbouw op een andere plaats in de gemeente. Bijna zoals weleer, een 18de eeuwse hofste de aan 't water, het huis van een heren agrariër

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 18