Bedreigd „Zwaanwijck" Het aan de Vecht, ten noord-oosten van Nigtevecht, tegenover Hinderdam gelegen buiten „Zwaanwijck" wordt be dreigd met sloping, althans met het huis geweld aandoende aantasting. De op het buiten gevestigde „De Pré- Theunissen Stichting", een stichting van weldadigheid, heeft het huis op 1 september voor bewoning gesloten. Zij biedt „Zwaanwijck" te koop aan, al thans bood het te koop aan, doch tot nu toe is geen koper gevonden. De Exploitatiemaatschappij „Torenhoed" te Rotterdam, die als gegadigde naar vo ren kwam, heeft, mede op grond van de planologische plannen in Nigte vecht, geen ruimte in haar exploitatie voor het buiten kunnen vinden tenzij de gemeente Nigtevecht bereid is Hui ze „Zwaanwijck" in haar bestem mingsplan te beschrijven als een pro ject voor „actieve recreatie". Van de zijde van genoemde „De Pré- Theunissen Stichting" is bij B. en W. van Nigtevecht aangedrongen op inwil liging van het verzoek het huis voor zulke actieve recreatie te bestemmen. Enkele maanden geleden is door haar al gewezen op gevaar van „kraken", toen woningzoekenden aandrongen op huisvesting in het buiten. In ieder geval staat het bestaan van het huis op het spel. Begin 1960 heeft de Rechtbank te Utrecht de genoemde stichting al verlof gegeven af te wijken van de bepalingen in hef testament van Mevrouw De Pré-Theunissen, met vrij heid het pand te verkopen indien ex ploitatie onmogelijk zou worden. Nu is het zo verwie weet hoe dicht al bij het einde van een statig huis aan de Vecht, waarvan de oeverlanden op de voorlopige lijst van natuurgebie den voorkomen. 105

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 17