uitzichtloos hippiedom? Help, we verzuipen. In beton, in pro gressieve benepenheid, in lawaai, verstankte lucht vergiftigd water, in schijnwelvaart! Als wij niet naar de bliksem gaan, dan gaan wij wel naar de verdoemenis, maar onbehagelijk, onbevredigd voelen wij ons en beroerd gaat het Goed, goed, wij hebben wat meer licht in onze woningen dan in de 19de eeuw maar niet dan in de 17de eeuw! Wij hebben een douche of misschien wel een badkamer, wij hebben een balkon (het onze ligt op het noorden), maar wij missen onze kelders en zolders om, zoals wijzelf, als kind in alle ongedwon genheid in te spelen, om uiting te ge ven aan de aan kinderen zo eigen fantasie en dadendrang. Wij hebben in onze torenflats en Bijlmermeerse bouwblokken het contact met de grond verloren. Help, wij worden crazy! Wij zijn de willoze slachtoffers van tekentafelmaniakken, grondspeculan- ten en betonbouwers. Wij laten ons als schapen naar de verdelgingsmolen van onze geestelijke vrijheid, van de illusoir wordende levensvreugde drijven. Wij hebben jarenlang machteloos moe ten toezien, hoe een ruilverkave- lingswet ons land in zijn rijke verschei denheid van kronkelend water, oude boompartijen en bosschages, van hout wallen, heggen, oude boerderijen en schuren in hun boomgroepen verstrak ten en vertriestten tot een droog geometrische indeling met kleurloze nieuwbouw. En dat door het ondemo cratische en stomme voorschrift om de afwezige belanghebbenden (w.o. de verhuisden, verkeerd geadresseerden en overledenen) tot de vóórstemmers te doen rekenen! Het ruilverkavelingsplan De Poel bij Hoedekenskerke in de z.g. Zak van Zuid-Beveland zal de laatste 1700 ha. van een der mooiste cultuurlandschap pen van Zeeland vernietigen. Eerst kaalslag voor de ruilverkaveling, daar na een 150 m. breed spoor dwars door dat gebied (wat een dorado is van de meidoorn) ten behoeve van een pijplei dingstraat naar het industriegebied van het Sloe. De omweg die zou moeten worden gemaakt om dit onheil te voor komen werd te duur geacht Wat te duur? Economisch? Cultureel? Zijn alle factoren dié het menselijke wel en wee beheersen zorgvuldig tegen elkaar af gewogen? Dat is zeer onwaarschijnlijk, om het eufemistisch uit te drukken. Maar er is wel volgens de 'nog vigé- rende wet keurig gestemd inzake de ruilverkaveling. Er waren van de opge komen belanghebbenden 156 tégen en 145 vóór. Dus, denkt u, dan is de zaak in meerderheid verworpen. Ja, dat dacht u. De 1390 afwezige stemge rechtigden worden dan bij de vóórstemmers geteld en zo ziet u dan, hoe in onze democratie een overweldi gende meerderheid wordt gefan taseerd. O wee, als gemeend wordt, dat de democratie buiten onze grenzen of buiten ons werelddeel niet in acht wordt genomen. Dan gaat men pro testeren, alsof men nooit van de splin ter in andermans oog en de balk in eigen oog gehoord heeft. Dit legt één onzer feilen bloot Wij zullen beter democratisch moeten le ren denken en handelen! Wij zijn als burgers weerloos en onwe tend zolang de Colleges van Burge meester en Wethouders achter geslo ten deuren dus niet openbaar bouwvergunningen kunnen verstrek ken, city-vorming kunnen bevorderen, dat is onbewoonbaar, dus dood, maken van de binnensteden. Wij voelen ons te klein, ontwapend, sprakeloos, machteloos tegen een kreet: bulldozerbeleid, tegen de aanrol lende machinerie, die ons na tuurschoon ontneemt of opdeelt door immens uitgerolde asfaltlopers. Wat kan „ik" met blote handen en een mond, die hier alleen maar HULP kan roepen doen, tegen deze nauwlettend berekenende verdelgingsmachinerie, die in beweging wordt gehouden on der de kreet: wij moeten vooruit wij behoeven communicatie, méér commu nicatie (gingen wij daarom van vier naar een postbestelling per dag te rug?), wij moeten welvaart tot wij er in verstikken. Maar er zijn duizenden, miljoenen „ikken". Wij zijn óók nog kiezers, die hun stem kunnen uitbrengen op dié onzer cultuurbewuste politici, die waard zijn ons land, onze provincie, onze gemeente te besturen, die in plaats van cultuurverslinders, cultuur dragers moeten zijn. Nou, stelt dan betere kandidaten. Stemt dan betere kandidaten! Doet wat Het gaat om uzelf, om uw kinderen te doen verkeren in een menswaardig woonklimaat, leefmilieu. Dan pas kun nen wij zinniger prioriteiten verwach ten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 10