's-Hertogenbosch. Onze Heemschut vriend mr. Hein Bergé en zijn vrouw hebben het v.m. smidsmagazijn en tot garage bestemde kostelijke Sint Janskerkhof 15 aangekocht en doen restaureren. Onder de naam .Het Pandje" gaat het atelier en galerie wor den van edelsmid-graveur Joos Holla. Als dit hoekje Janskerkhof nu ook nog voetgangersgebied zou worden, dan wordt hier een sfeervol hoekje gecre- eerd om van ver vandaan te komen genieten. Megen aan de Maas. Wie in 1965 in Megen kwam, kon er een plan vinden om het stadje prijs te geven aan de oppermacht van de auto. Dat was niet de instelling van de heer A. H. Bus, die er toen burgemeester werd. Hij zag er terecht wat anders en beters in. De oude keibestrating, die hier zo op haar plaats is, werd behouden, moderne trottoirs werden geweerd, het oorspronkelijke stratenplan zo moge lijk terug gebracht, waardoor o.m. de Koolmarkt mét oude stadspomp in ere werden hersteld. Van de 101 panden staan er niet minder dan 43 op de lijst der beschermde monumenten. Naast herstellingen van vervallen panden hadden er reeds 25 restauraties plaats. Er is een stoepenplan van smalle IJs- selsteentjes of van hardsteen in de maak. Ook worden leilingen langs stra ten en pleinen aangeplant. De aantrek kelijkheid van Megen is, dat, naast de 43 beschermde monumenten, de overi ge bijna 60 panden ook nog de moeite waard zijn. Ook het silhouet van het stadje is nog ongeschonden. Zeer de moeite waard! Goed gezien van burge meester Bus. Als straks de samenvoe ging der gemeenten los komt, zou de uitwerking van dit herstelplan er onge twijfeld bij ingeschoten zijn. Molens. Laten wij het mooi houden en het enkel over molens hebben, die in oude glorie hersteld worden. In Groot Ammers kon burgemeester Boer de vang los smijten van de uit 1805 daterende molen aan de Molen kade en op dezelfde dag kon burge meester Viezee van Streefkerk hetzelf de doen bij de uit 1751 daterende molen. Beide achtkanters, eigendom van de Molenstichting Alblasserwaard en Vijfheerenlanden, zijn watermolens en staan er weer stoer bij. In Kampen werd De Olde Zwarver aan de IJssel weer tot leven gewekt na een grondige restauratie. De heer Den Ou den, die een molenaarscursus volgde bij De Hollandsche Molen zal in de nieuw op te trekken molenaarswoning komen wonen om deze op geregelde tijden te bedienen. Bij Roodkerk (Fr) heeft de stichting De Fryske Mole van het waterschap .De Walden" de molen .De Hoop" overge nomen en doen restaureren. Zij heb ben nog wel een paar honderd dona teurs van f 10.— elk nodig. Daarvoor is postrekening 2.25.77.34 bij de Friesland Bank te Leeuwarden t.n.v. De Fryske Mole. De vereniging De Zaanse Molen noemt de mooiste van zijn negen mo lens de Westzaanse pelmolen .Het Prinsenhof. Die stond er maar belab berd bij, maar ook deze wordt nu ge restaureerd. De 1130 leden zouden wel graag in tal groeien om de lasten naar vermogen te kunnen dragen, adres: De Zaanse Molen, Raadhuisstraat 104, Koog aan de Zaan. Rotterdam. Het landhuis .De Oliphant" in het voormalige Nieuwesluis, voor welks behoud de Bond Heemschut destijds een geheel rapport liet sa menstellen, is nog steeds middelpunt van vele besprekingen. Drie wijkorga- nen in Rotterdam-Zuid wensen, dat Rotterdam het oude landhuis over plaatst naar Rotterdam-Zuid, waar het als hulpsecretarie zou kunnen worden ingericht. .Rotterdam-Zuid is zo pro zaïsch wat betreft de vormgeving van zijn gebouwen, dat het onttrekken van een zo karaktervol bouwsel aan de mogelijkheden tot huisvesting van instellingen op de linker-Maasoever blijk zou geven van een gebrek aan zorgvuldigheid in beleid bij het afwe gen van de belangen van de on derscheidene stadsdelen. Als de Oli phant wordt herbouwd zal dat in Rot terdam-Zuid moeten zijn," aldus de voorzitters van de drie wijkorganen. Ijlst. Het naar alle waarschijnlijkheid oudste woonhuis van IJlst, dat op 1ste kwart van de 17de eeuw wordt gewaardeerd, is gerestaureerd. De trapgevel ging al vroeger verloren, het heeft nu een tuitgevel.' maar behouden bleven de vensteromlijstingen, van pro fielsteen, de toppilaster op overkra- ging, de sierankers en in de westgevel een klein venster met een gesneden kalf van een type, dat binnenshuis bo ven een deur op de verdieping ook voorkomt. Het wordt als een verfraai ing van IJlst gewaardeerd. Zuidwolde. Ingevolge het besluit, dat beschermde boerderijen weer hun rie ten dak terug kunnen krijgen en daar voor gesubsidieerd kunnen worden wil het stadsbestuur van Zuidwolde ook de overige daarvoor in aanmerking komende boerderijen voor de eenheid subsidiëren voor een rieten dak, via de verfijningsregeling. Het heeft daartoe een lijst opgesteld. Dit werpt de vraag op, welke regels eigenlijk worden toegepast ten aanzien van het subsidie aan rieten daken. Dit geldt: 1.,voor beschermde monu menten en 2 voor gebouwen, welke liggen in een landschappelijk waarde vol gebied, de z.g. natuurgebieden. 3. De aanvragen worden van geval tot geval beoordeeld. 4. Voor het vervan gen van pannen en golfplaten wordt geen subsidie verleend. De begro tingspost maakt strenge selectie nodig. Bij aanvrage dient zowel op de monu mentwaardigheid als op de urgentie te worden gewezen. 5. Aanvragen moe ten bij de gemeente worden ingediend, maar worden doorgezonden, ter beslissing, naar de Rijksoverheid. Stelling .Het ontbreken van een bepaling in de Monumentenwet omtrent de aanstel ling van stads- en streekconservato- ren, belast met de regelmatige inspec tie van de geregistreerde monumenten, moet als een ernstige lacune worden beschouwd" (C. C. G. Quarles van Uf- ford) Hiermee wordt accent gegeven aan een leemte waar Heemschut reeds jarenlang op heeft gewezen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27