IÉTa&ïlÉlÉ3!i®p f600.— en f 19.000— aan veranderin gen en wijzigingen die eigenlijk onder houd en herstellingen moeten heten en nog voor een deel binnenshuis, zoals Muurhuizen 17, 227-229, 239-243, Havik 33-35, Hof 24, Kamp 40. 't Zand 33 (misschien afscheiding opgemetseld?), Krommestraat 44-46 en 70, Muurhuizen 153-155; Grote Spui 29 kan men hoogstens pseudo-restauratie noemen. Tussen de f 19.000— en de f40.000— werd in 6 gevallen subsidie uitgekeerd, waarvan Hof 5 en 9, Kamp 77 en de „Armen de Poth" tot de redelijke restauraties mogen worden genoemd. De restauratie van pakhuis „de Hoop" in de Breestraat 59a en b werd helaas ontredderd door het slopen van de belendende panden. Boven de f 40.000.— kennen wij 5 ge vallen, waarvan Muurhuizen 181-191 redelijk is te achten, no's 159-165 is verdienstelijk gebeurd, evenals de Krankeledenstraat, die al vermeld werd, maar waarvan overigens enkel de voorgevel nog origineel is. De restauratie van Breestraat 72 a f 58.100.- moet op een misverstand be rusten of is een onjuiste opgave. De oogst is in het stadsbeeld schamel van aanzien en wij blijven van mening, dat deze woon- en pakhuisrestauraties noch in aantal, noch in kwaliteit beant woorden aan de verwachtingen, die zijn er met deze .restauratie" men van een zo belangrijke monumen- tenstad als Amersfoort mag koesteren. Intussen erkennen wij, dat ons bericht: „nauwelijks een woonhuis gerestau reerd" een onjuiste indruk geeft van de situatie. Er is meer gebeurd dan wij dachten, maar dat liet zich aan het straatbeeld niet aanzien, zelfs niet voor Amersfoorters met veel oog voor dit soort zaken. Dat Amersfoort met zijn besteding en uitvoering aan restaura ties in dit zeldzaam besloten en fraaie stadsbeeld beneden de verwachting blijft, moeten wij helaas handhaven. Het besef welk een onschatbare waarde Amersfoort in zijn stadskern bezit is in de afgelopen jaren beschamend pover tot zijn recht gekomen. Dat een veront ruste burgerij zich al jarenlang tegen de telkens terugkerende stadsdoor- brekende stedebouwplannen moet verzetten, is al tekenend. Dat Heem schut achter deze verontrusting staat en daar bij voortduring uiting aan geeft, is eveneens duidelijk, dat is de statutai re verplichting, die deze nationale Bond heeft. Wij blijven hopen, dat Amersfoort weer de benijdenswaardige voortrek ker in de stedelijke restauratie gaat worden, die de stad eens was. Onnodig hierbij op te merken, dat onze kritiek op het Amersfoortse beleid voortkomt uit onze bewondering voor waarlijk niet beter op geworden. Langestraat in de vernieuwing. het nog bestaande stedeschoon en onze bezorgdheid over de wijze waar daarmee in de laatste jaren om gesprongen werd. T.K. f 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 25