Rechtzetting Amersfoort zicht is het één van de belangrijkste 19de-eeuwse hotels die er nog zijn, juist ook weer vanwege die combinatie van functies. Het nu verschijnende standaardwerk Propylaen Kunst- geschichte (deel 11 over de 19de eeuw) bevat een afbeelding met uitvoe rige toelichting van het Kurhaus, als één der slechts vier Nederlandse ge bouwen en als één der in totaal drie hotelgebouwen die in dit boekwerk staan afgebeeld. Bijna is het gevaarlijk om op het histo risch unieke van dit gebouw te wijzen, want de indruk zou gewekt kunnen worden dat het alleen daarom behou den moet worden. Nee, behouden moet het blijven om de nog steeds springlevende internationale allure die dit gebouw tot het nog steeds on misbare hart doét zijn en blijven van Scheveningen. Het is een economisch belang voor deze badplaats dat aan dit hotelgebouw (dat dit voorjaar reeds verscheidene malen volgeboekt is ge weest) met hulp van een zeker renda bel te maken royale investering (die echter maar een fractie hoeft te zijn van de nieuwbouwkosten) enerzijds de achterstand van jarenlange verwaarlo zing van het onderhoud wordt ingelo pen en anderzijds in het interieur een ingrijpende aanpassing aan moderne eisen wordt doorgevoerd. De laatste weken is Monumentenzorg in de pers ook enkele malen genoemd. Het lijkt mij niet op zijn plaats als Mo numentenzorg hier een rol zou gaan spelen, want dan zouden door plaatsing op de monumentenlijst op dit ogenblik (misschien moet het Kurhaus er later wel op worden gezet) er alleen maar ongunstige factoren worden geïntroduceerd, namelijk een waarde vermindering door afbraakverbod en een subsidieverwachting die door CRM nu toch niet kan worden gehono reerd. Het behoud van het Kurhaus (dat echt niet voor het eerst wordt bedreigd: b.v. een jaar na de opening brandde het helemaal af en het werd in 9 maanden weer opgebouwd!) verte genwoordigt teveel een vitaal econo misch belang, óók voor Scheveningen als gehéél, om financieel te hoeven worden opgespalkt door een toch al lege pot van CRM. Want, als het Kur haus verdwijnt, verdwijnt Schevenin gen. prof. dr. A. W. Reinink P.S. Bij besluit van de staatssecretaris van CRM is het Kurhaus voor de tijd van twee jaar op de Monumentenlijst geplaatst. verplichten met een opgave van de panden, waaraan deze restauratie- subsidie besteed was. Dit werd ons toegezonden. Wij vulden dat aan met ons ter beschikking staande gegevens. Dat leverde de volgende gegevens op: Er zijn in deze 7 jaren 16 subsidies uitgekeerd van bedragen tussen de De unieke Muurhuizen Op gezag van Heemschutleden, waar van de Bond er in Amersfoort velen telt, vermeldden wij op blz. 24 van ons orgaan, dat er sinds 1965 nauwelijks een woon- of pakhuis in deze monu- mentenrijke stad was gerestaureerd. Wij noemden als gunstige uitzondering Krankeledenstraat 6, waar met f 30.000.— steun van een bewonderen de Amerikaan, een restauratie tot stand kwam. Wij gaven daarbij uiting aan onze teleurstelling, omdat de verwach tingen, die een voorgaand, na-oorlogs gemeentebestuur had gewekt, ten aan zien van de stadsrestauratie, heel wat veelbelovender waren. Wij spraken de hoop uit (maar al te goed beseffend, welke stedebouwkundige plannen er in de gemeentelijke laden lagen) dat er spoedig van een meer te bewonderen visie van die zijde blijk gegeven zou worden. De Amersfoortse Courant nam ons bericht over en daarop reageerde het gemeentebestuur met een opgave in dat blad, waaruit bleek, dat naast de uitgaven aan „grote" monumenten (O.L. Vrouwetoren, St. Joriskerk, St. Aegten- kapel), waarover wij het niet hadden, in de jaren 1965-1972 een bedrag van totaal f 928,420.— van gemeentewege was gesubsidieerd aan restauraties. Onze verwante leden in Amersfoort en wijzelf bij enige rondgangen ver baasden zich hierover, omdat dit be drag in het straatbeeld vrijwel niet te rug te vinden bleek. Wij verzochten daarom het gemeentebestuur ons te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 24