Het Kurhaus Het Scheveningse Kurhaus wordt met afbraak bedreigd.'De laatste maanden hebben veel persberichten hiervan melding gemaakt. De combinatie die de EMS-terreinen tracht aan te kopen zou als voorwaarde de afbraak van het Kurhaus hebben gesteld. Op het moment van noteren van deze regels is de situatie bij het in druk verschijnen niet te voorzien. Het is echter opvallend dat uit genoemde persberichten blijkt dat de lieden die belast zijn met het bevorderen van de toeristische belangen van Schevenin- gen tégen afbraak zijn. Nadere gesprekken met personen uit deze kring hebben dit bevestigd. Inderdaad: „Scheveningen" moet wel weten wat het doet, want het zou door die afbraak iets verliezen wat juist terwille van een groot economisch belang zou behou den moeten worden. Als het Kurhaus verdwijnt, verdwijnt Scheveningen. Dit gebouw geeft aan deze badplaats iden titeit, een gezicht. Dit niet alleen door de uiteraard ook belangrijke sentimen tele herinneringsbeelden bij veel mensen, maar juist ook door de grote kwaliteit van het gebouw zelf en door de stedebouwkundige betekenis ervan. De kwaliteit van het Kurhaus zit in de internationale allure, de onbekrompen aanpak van de grote bouwmassa's, die zowel van land als van zeezijde erop berekend zijn om van véraf her kend te worden: het Kurhaus is het resultaat van een volkomen geslaagde poging om aan Scheveningen een ar chitectonisch en urbanistisch hoogte punt te geven en deze betekenis heeft dit gebouw nog steeds. Destijds, in het Bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkun dige Bond 1958, heeft prof. Ter Kuile reeds gewezen op de grote kwaliteiten van dit hotelcomplex. Hoezeer het ge bouw ook een stedelijk karakter draagt, het is open voor zijn situatie, open voor de zon en de ruimte waarin de zeewind waait. Juist in de langs de hele voorgevel lopende, aan het grote terras grenzende galerij komt dit feestelijke openstaan naar de zeekant toe zo treffend tot uitdrukking. Waar staat in Nederland een gebouw met een dergelijke prachtige combinatie van functies? Waar kan men elders in de pauze van een voorstelling zeelucht opsnuiven? In dit in 1885 geopende en in 9 maan den tijd voor 1 miljoen gulden gebouw de complex bevinden zich niet alleen hotelkamers, restaurants, winkels, ter rassen en galerijen, maar ook een con certzaal en een prachtige balzaal; en dit nog afgezien van de twee aan elk der uiteinden staande paviljoens die nog overblijfsel zijn van het vroeg in de vorige eeuw gebouwde Badhuis. Even zeer als men het onlangs voor afbraak behoede Auditorium Building te Chica- go (architecten Adler en Sullivan, 1887-9) door zijn combinatie van con certzaal en hotel als het mooiste speci men mag beschouwen in de Verenigde Staten (waar in de .vorige eeuw het hotelwezen een voor Europa tot voor beeld steeds vooraanblijvende hoge vlucht heeft genomen) evenzo kan men zonder meer het Kurhaus als een uniek hoogtepunt beschouwen, zéker voor Nederland. Ook in Europees op-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 23