88 restauratieplan is gemaakt. Voor herstel van 't voormalige St. Caecilia- gasthuis aan de Lange Vrouwen kerksteeg is echter nog steeds geen geld beschikbaar. Bij de VVV hoorde ik, dat vreemdelingen er herhaaldelijk naar vragen omdat Boerhaave er in de 18de eeuw zijn beroemde colleges aan het ziekbed heeft gegeven. Je geneert je dan die mensen er naar toe te stu ren, want het ligt in een bijzonder rom melig en haveloos buurtje". Inderdaad tweê foto's bij dit artikel laten er iets van zien. We moeten maar blijven ho pen, dat de in 1937 door de hoogleraar Barge in een rede bij de herdenking van de stichting, 300 jaar geleden, van het academisch klinisch onderwijs in Leiden, uitgesproken wens, „dat de thans schamele resten van het eer biedwaardig St. Caecilia-Gasthuis, weer worden tot een levend monu ment", nog eens in vervulling zullen gaan. Met heel wat meer genoegen zullen de deelnemers aan de Heemschutdag de pas voltooide restauratie van het Sint Elisabeth Gasthuishof bekijken, waar zieke bejaarden worden verpleegd. Het architectenbureau Van Oerle en Schrama heeft hier, in samenwerking met de oud-architect van Monumenten zorg, de heer C. J. M. van der Veken, prachtig werk gedaan. Met kapel, re gentenkamer en de voormalige prove niershuisjes, waar nu de verpleegsters kostelijk zijn gehuisvest, is dit complex een grote bezienswaardigheid en de historische achtergrond reeds in de 15de eeuw genoot het St. Elisabeth Gasthuis tot ver buiten Leiden bekend heid maakt het nog boeiender. In het Jaarboekje-1970 voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstre ken is een paar uitstekende artikelen aan dit onderwerp gewijd. Dat Leiden na Amsterdam de grootste binnenstad van Nederland bezit en dat het is ontstaan als een typische rivie- renstad met een op het water geörien- teerd wegennet brengt zijn specifieke problemen mee. Er is ook geen centra le open ruimte, zoals b.v. Den Bosch, Gouda en Delft die wèl hebben. Dat wordt als een gemis ervaren, vandaar dat er over wordt gedacht, het Stad huisplein, nadat dit hiervoor beter zal zijn ingericht, tot centraal gelegen con centratiepunt te maken. De wethouder van stadsontwikkeling, de heer Kret, die tijdens de ontvangst op het stadhuis, waarmee de Heemschutdag begint, een rede zal houden, zal op de verkeers- en par keerproblemen, de „verpakhuizing" van de binnenstad, het ruimtegebrek van de musea en andere perikelen zeker nader ingaan. En hij zal er de oplos singen zoals hij die ziet, wel bij geven. Zijn mening, dat in het algemeen de voorkeur moet worden gegeven aan behoud van het historisch milieu en de eigen karakteristiek van de binnenstad, met de mogelijkheid voor nieuwe bestemmingen in aansluitende gebie den, boven het toelaten van nieuwe grootschalige ontwikkelingen (waaron der verkeer) binnen het historisch mi lieu, die de essentie daarvan aantasten, zal zeker door vele leden van de Bond Heemschut worden onderschreven. Ch.N. Het St. Caeciliagasthuis aan de Lange Vrouwekerksteeg bood eens professor Boerhaave gelegenheid voor zijn practica aan de ziekbedden. Dringende restauratie van dit pand is gewenst. Ook de haveloze omgéving van het gasthuis vraagt om restauratie. Op de achtergrond de koepel van de Marekerk.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 22