Heemschutdag in de Sleutelstad LEIDEN Het is een goede traditie, dat voor de jaarlijkse Heemschutdag ditmaal op 2 september een plaats of streek wordt uitgekozen, waar niet alleen veel te genieten valt op het gebied van stedeschoon, maar waar tegelijkertijd voor problemen, die met het behoud daarvan rechtstreeks of zijdelings ver band houden, naar oplossingen wordt gezocht een reisdoel dus, dat de deelnemers aan deze dag in meer dan één opzicht zal interesseren. De keuze van Leiden lijkt mij daarom bijzonder gelukkig. Veel stedeschoon en problemen te over! Deze oude universiteitsstad kan bogen op niet minder dan 1400 monumenten. Ze staan op de Monumentenlijst, die 1 september 1967 door de minister van CRM is vastgesteld. De monumenten nota, die het gemeentebestuur dit voor jaar had willen laten verschijnen, is nog niet uitgekomen. Misschien ik ken de oorzaak van de vertraging niet houdt dit verband met de niet zo gunstige vooruitzichten op het gebied van restauratie, want ook Leiden heeft na tuurlijk last van de „subsidiestop", die als gevolg van de krappe rijksfinanciën is ingevoerd. We zullen in de monu mentennota in elk geval een beschou wing over de historische ontwikkeling van de binnenstad aantreffen dit is elders aangekondigd en het werd mij door de wethouder van stadsontwik keling, ds. AJ. Kret, bevestigd. Maar veel belangrijker zijn de perspec tieven voor behoud en restauratie en een uiteenzetting daarover zal in de nota niet kunnen ontbreken. Voetgangersgebied Wat wél is uitgekomen en zelfs al een jaar geleden, zijn een nota over de vorming van een voetgangersgebied in de binnenstad [juni 1971) en een bin nenstadsnota (een maand later). Beide zijn uitgebracht aan de gemeenteraad en de burgerij van Leiden en beide zijn belangwekkende „praatstukken", die van gedegen studie en zeker ook van visie getuigen. Er worden talrijke toe komstplannen in ontvouwd en oplos singen aan de hand gedaan, die, als zij op korte termijn konden worden uitge voerd, het gevoel van onvrede bij ve len over de rommelige toestand, waarin sommige delen van de stad verkeren, grotendeels zouden kunnen wegne men. Het spreekt echter vanzelf, dat in deze tijd het geld daarvoor niet ineens beschikbaar is en daarom moet het met de veranderingen die naar ieder hoopt ook verbeteringen zullen zijn, dan maar wat langzamer gaan. In de nota over het voetgangersgebied ver klaren de samenstellers, dat zij boven het in portefeuille houden van de plan nen die voorkeur geven aan het tot richtsnoer kiezen van het spreek woord „elke dag een draadje, is een hemdsmouw in het jaar". En dat lijkt mij, bekeken in het licht van wat er al tot stand is gebracht, een bescheiden uitspraak. Proef met de Breestraat Het voetgangersgebied immers is al voor een flink deel Steenstraat, Haarlemmerstraat, Hoogstraat gere aliseerd. Het wachten is op de proefne ming met de Breestraat, een min of meer netelige zaak. De wethouder van stadsontwikkeling durft dit „hete hangij zer" wel aan te vatten en meent, dat hij er zich niet aan zal branden, maar niet iedereen deelt dit optimisme. Men is aan de bezwaren van vele zijden al eens tegemoetgekomen door de zaak een jaar uit te stellen, maar nu zal dit najaar toch worden doorgezet. Eerst moet een deel van de zg. binnenring (ringweg binnen de singels) klaar zijn, namelijk de noord-zuid verbinding, die het gemotoriseerde verkeer via Lam menschans Hooigracht Peli kaanstraat de nieuwe Pauwburg Langegracht- dam in de Korte Mare naar het station NS zal kunnen leiden en dan gaat het er van komen. Er is door het maken van andere schakels in het voetgangersdomein reeds dui delijk naar toe gewerkt en ik kan mij voorstellen, dat de wethouder nu ein delijk eens wil weten of het zal geluk ken door het afsluiten van de Breestraat behalve voor bussen en taxi's, de uitvoering van het gehele plan voor een groot voetgangersgebied in de Leidse binnenstad tot een succes te maken of niet. De Haarlemmerstraat Wanneer men naar die andere belang rijke winkelstraat kijkt, de Haarlem merstraat, die tot de Pelikaanstraat al leen voor voetgangers is bestemd, zijn de voortekenen gunstig. Grotere om zetten voor de winkeliers, instemming bij de burgerij hier zou niemand naar 85 Globaal overzicht van de beschermde monumenten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 19