Ie inhoud en het aantal advertentiepagi na's moeten blijven bestaan. Restauratie Hulpfonds Doordat dit fonds werd ingeschakeld voor het samenbrengen van de gelden van de actie Woudrichem, is besloten om de beschikbare fondsen in eerste instantie in te zetten voor de uitvoering van onze taken in Woudrichem. Wij moesten daardoor verschillende aan vragen om steun, die ons van derden bereikten, afwijzen. Heemschut over de grenzen Op het in oktober jl. te Split, Joegosla vië, gehouden congres van vertegen woordigers van de Historische Steden van Europa is een samenwerking tot stand gekomen tussen deze histo rische steden. Een samenwerking, die geconcretiseerd wordt in de uitgifte van een internationaal blad, waarin de verschillende problemen die samen hangen met de bescherming, restaura tie en inpassing in deze tijd van deze steden door deskundigen behandeld zullen worden, alsmede informatie over succesvolle oplossingen die in bepaal de gevallen zijn bereikt zal worden uitgewisseld. Ook zal de voorlich tingstaak geschieden door de produk- tie van films en het houden van ten toonstellingen. Een eerste grote ten toonstelling zal plaatsvinden op 14 juni a.s. te Nice ter gelegenheid van het congres van de federatie van Euro pese gemeenten, waar ongeveer 7000 burgemeesters zullen samenkomen. Prins Claus zal dit congres openen. Over enkele maanden zal het tweede congres van Historische Steden wor den gehouden. Op initiatief van de Raad van Europa zal het jaar 1975 het Europese monu mentenjaar worden, zoals 1970 het jaar van de natuur was. Voor de voorberei ding van deze activiteiten heeft de Raad van Europa een internationaal comité van actie gevormd. De Nederlandse afdeling van ICOMOS (International Council for Monuments and Sites), de wereldorganisatie van de monumentenbescherming, vergaderde enige malen in het afgelopen jaar. Bij de voorbereiding en uitvoering van de nationale activiteiten van het jaar 1975 zal dit comité een belangrijke rol ver vullen. Werkzaamheden Voor een overzicht van die gevallen waarin de bond actief is geweest mo gen wij verwijzen naar de in ons or gaan (nummers 5 en 6,1971 en 1 en 2, 1972) opgenomen Heemschutberich- ten. Voor de Woudrichemactie verwij zen wij eveneens naar deze nummers van het blad, alsmede naar nummer 3-1971. Bijzondere activiteiten Begin oktober 1972 zal te Middelburg een congres worden gehouden over de „Levende Binnenstad". Dit congres wordt georganiseerd door het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Onze bond is bij de voor bereidingen hiervan betrokken en zal ter gelegenheid van dit congres een grote fototentoonstelling organiseren te Middelburg, waarbij gebruik ge maakt zal worden van het materiaal van de Europa Nostra-tentoonstelling te Nice. In september zal deze ten toonstelling reeds worden ingezet door Heemschut bij de feestelijkheden rond de 300-jarige bevrijding van Coe- vorden. Het is de bedoeling op deze wijze bij verschillende activiteiten acte de présence te geven. Algemeen De subsidiestop die de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft moe ten instellen in het afgelopen jaar is één der hardste slagen die de monu mentenbescherming kon worden toe gebracht. Een subsidiestop, waarvan het einde nog niet bekend is. Zal dit 1976 zijn of wordt dit 1980? Welke van deze jaren het ook wordt is op dit ogenblik nog niet eens het belang rijkste, want in deze periode van vier of acht jaar zal het drama zich voltrokken hebben. Rekenkundig zal deze stopzetting juist zijn want per slot zullen de uitgaven die gedaan worden in overeenkomst moe ten zijn met de daarvoor in de Rijksbe groting gevoteerde gelden. Rekenkun dig is het ook juist, dat overschrijdin gen in het verleden gedaan en te grote verplichtingen in het verleden aangegaan, die niet door deze begro tingspost werden gedekt, in de komen de jaren ingehaald zullen moeten wor den. Een inhaling, die deze stopzetting tot gevolg heeft gehad. Maar hadden naast deze rekenkundige overwegin gen bij de vaststelling van de nieuwe begroting geen andere overwegingen mede kunnen gelden? De overweging, dat in de laatste jaren het begrip monu mentenzorg een geheel andere bete kenis heeft gekregen; dat restaureren en rehabiliteren van de oude bebou wing een belangrijk onderdeel is van de verzorging van ons leefmilieu. Dat het restaureren ook gezien kan wor den als behoud en creatie van woon ruimte, dus mede volkshuisvesting is. Dat door deze maatregel vele, juist ook kleinere aannemers met kwalitatief hoog geschoolde arbeiders, in een moeilijke positie komen? Dat deze, wanneer ze zich al staande kunnen houden, dit zullen moeten doen door in de nieuwbouw te duiken, waardoor de specifieke kennis en kunde verloren gaan, nog afgezien van de onderne mers-weerstand die er zal ontstaan om te zijner tijd weer een gebied te betre den waar in één klap alles stopgezet kan worden. Buitendien zal ten aanzien van sloopaanvragen voor monumenten weinig tegenweer mogelijk zijn wan neer niet tezelfdertijd ook restauratie als alternatief plan voorgesteld kan worden. Dit alles speelt zich af op een moment dat het publiek zich bewust is gewor den van het belang van behoud en veel particulieren bereid zijn met belangrijke eigen investeringen restauraties te doen uitvoeren. Het is van het allergrootste belang dat onze bond samen met alle organisaties die in Nederland werkzaam zijn op dit gebied, actie neemt om te trachten nog op het laatste moment deze slag af te weren. Het is laat, hopenlijk nog niet te laatl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 18