Algemene Ledenvergadering Ter opening van de algemene leden vergadering van de Bond Heemschut heeft de voorzitter Dr. R. Hoegen o.a. gezegd: Sinds de vorige ledenvergadering zijn slechts negen maanden verlopen. Toch zijn deze maanden uitzonderlijk druk geweest. Ongetwijfeld is dit het gevolg van de uitvoering van de plannen die wij in het voorjaar tijdens ons jubileum en in september hebben duidelijk ge maakt en aan u voorgelegd. Gaarne geef ik van deze ontwikkelingen een kort overzicht: Het bestuur Reeds jarenlang wordt gestreefd naar uitbreiding en verjonging van het bestuur. Gedacht werd aan een vice- voorzitter, een tweede secretaris, een veranderde opzet ten aanzien van de financiën en een versterking van ons bestuur op bestuurlijk niveau. Zoals u reëds weet, is door een veran derde opzet van ons kantoor, waar over straks meer, de heer Hengeveld onze nieuwe penningmeester gewor den. Wij leggen u vandaag de goed keuring voor van de benoeming van de heer Hamm, die door zijn vroegere functie van wethouder een waardevolle aanvulling zal geven aan ons dagelijks bestuur. Een vice-voorzitter is nog niet gevon den zodat ik u te dien aanzien geen voorstellen kan doen. Ons streven naar de benoeming van een tweede secretaris werd doorkruist door het afscheid van Ton Koot. Wij hopen straks de benoeming van mr. Verzijl als eerste secretaris aan u voor te leggen. De technische staf Bij ons jubileum heb ik gezegd dat er een grotere waakzaamheid moet wor den georganiseerd. Dit vereist twee activiteiten, namelijk die van de Provin ciale Commissie en die van onze ad viseurs. Twee adviseurs is geheel on voldoende geworden. Vroeger was dat wel genoeg, nu echter worden beide heren bedolven onder een stroom van problemen. Willen wij alles wat zich in het land voordoet, goed kunnen vol gen, dan moeten wij een adviseur per provincie hebben. Tot mijn vreugde kan ik u berichten dat wij nu vier inspecteurs hebben, namelijk de heren Van der Vlis en Ottevangers, de heer Gerritse voor de drie zuidelijke provin cies en de heer De Vrieze voor Gro ningen. Deze ontwikkeling is gunstig te noe men. Mocht iemand uwer geschikte personen weten, dan houden wij ons aanbevolen. Wat de provinciale commissies betreft, deze moeten alle een goede actieve secretaris hebben die nauw samen werkt met de betrokken adviseur. Er wordt hard gewerkt aan de vernieu wing en uitbreiding van deze commis sies. Het bureau Die activering van de provinciale com missies is één van de taken die aan onze gedelegeerde is opgedragen. Wij zijn verheugd over de resultaten die op dat gebied zijn geboekt. Onze admi nistrateur, de heer Van Everdingen, zal als chef van ons bureau zijn taak even eens zien groeien. Het ligt in ons voor nemen voor hem een duidelijke omschrijving te maken van zijn verant woordelijkheden. Mej. Da Silva Rosa is de waardevolle steun gebleven die zij altijd was. Er zal echter meer. hulppersoneel moeten worden aangetrokken, wil Heemschut zijn groei voort kunnen zetten. Leden Het aantal leden is gestegen tot circa 8000. Het is een verheugend cijfer maar als wij beseffen hoezeer iedere Nederlander betrokken is bij de leef baarheid van ons land, dan is het nog veel te weinig. Onze gedelegeerde is enkele acties begonnen waarvan wij veel verwachten. De Nationale Monumenten Commissie Op enkele kleine formaliteiten na is deze stichting tot stand gekomen. Dankzij de medewerking van de heer Hotke is ook de subsidie verkregen en deels reeds ontvangen! De Woudrichem-actie Er is met deze actie goede voortgang gemaakt. De stichting Stadsherstel Woudrichem is tot stand gekomen, het bouwbureau begint in werking te ko men, de map met platen en reproduk- ties is een groot succes geworden (er zal binnenkort door mij een exemplaar worden aangeboden aan zijne Excel lentie Staatssekretaris Vonhoff). Alleen het bijeenbrengen van gelden gaat veel langzamer dan wij hadden ge hoopt. De slechtere economische situ atie in ons land is daar de directe aanleiding toe. Er is nu ongeveer f 200.000,— aan giften binnengekomen. Daar staat tegenover dat de uitgaven voor het herstel van Woudrichem ook lager zullen liggen dan oorspronkelijk is gedacht. Nieuwe evenementen Daarnaast dagen voor de naaste toe komst nog een paar nieuwe evene menten voor ons op. Op 6 oktober a.s. wordt in Zeeland door Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen een congres georga niseerd behandelende „De Levende Binnenstad". Bij de organisatie is Heemschut direct betrokken. Voorts zal het jaar 1975 worden geproclameerd tot „European Architectural Heritage Year". Waar de voornaamste activiteiten in dit verband zullen plaatsvinden is nog niet te zeg gen. Ook moet ik u op de hoogte stellen van mijn Heemschut-bezoek aan Indo- nesia als lid van de missie van burge meester Samkalden. Tot mijn vreugde kan ik u berichten dat alle oude Ne derlandse gebouwen zullen worden gerestaureerd met inbegrip van de oude haven, het stadhuis, het scheep vaartmuseum, maar ook de marineforti ficatie op het eiland Onrust en bij Ma- kassar. Heemschut zal voor een en ander zoveel mogelijk technische ge gevens verschaffen. Tenslotte moet ik u nog een goedkeu-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 13