78 Utrecht, die met ruime meerderheid koos voor het tracé van genoemde Werkgroep, dat daarvoor alle hulde verdient. De ruilverkaveling tussen Coevor- den en Emmen. Deze bleek echter reeds in 1963 bestemd te zijn. In een dergelijke oude ruilverkaveling zijn he laas slechts weinig garanties aanwezig voor behoud van landschappelijke waarden; in het betreffende land schapsplan zijn b.v. weinig houtwallen als te behouden opgenomen. De overige houtwallen zijn daarmede „vogelvrij" en moeten, wanneer de nieuwe eigenaar van de grond dat wenst, worden verwijderd. Dit geschiedt momenteel. Een trieste geschiedenis! De ervaring heeft ge leerd dat ruilverkavelingen veelal syno niem zijn met landschapsverminkingen. Men denke aan de beruchte ruilverka veling Singraven! En telkens vraagt men zich af: Is dat nu wel nodig voor een goede ruilverkaveling? Verlegging van een gedeelte van Rijksweg 47 in de gemeente Ruurlo, waardoor een gedeelte van de aanwe zige oude eikenbomen moet worden gekapt. Schade welke het ontworpen, doch gelukkig nog niet vastgestelde tracé Rijksweg 6 (Groningen-Noordoostpol- der) met zijn aansluitingen zou toebren- De Ringdijk aan de Zuiderzijde van de Bijlmermeerpolder, tafereel gefotografeerd in augustus 1962. 10 jaar later is dit het tafereel. gen aan een prachtig veentje in het Vledderse veld, aan heide- en boscom- plexen in de buurt van Zorgvlied (Dren the) en op verschillende andere plaatsen. Een ten hemel schreiende ontluiste ring van het landschapsschoon in Zuid-Limburg, door aanleg en re constructie van wegen [onder andere de vernieling van de weg Mheer-Noor- beek) Aanslagen op de Groene Zone tus sen Eindhoven en Helmond door de voorgenomen verbreding van de Broerstraat te Mierlo en de voorgeno men demping van het Eindhovense kanaal. Plannen tot de aanleg van een ge deelte van de Provinciale Weg S 6 (Bilthoven-Rhenen) tussen Amers- foortseweg en Woudenbergsestraat- weg bij Zeist, en van een gedeelte van de Provinciale Weg S 8 (De Bilt-Hou- ten) zuidwest van Zeist en Driebergen, waarbij ingrijpende aantasting van het landschap wordt gevreesd. Verbetering van de weg tussen Ber- licum en Rosmalen, waardoor het landschappelijk karakter van de weg verloren gaat. Plannen tot het rooien van een zeer groot aantal bomen langs de Rijksweg Arnhem-Nijmegen met het oog op de verkeersveiligheid. Plannen tot het rooien van een zeer groot aantal bomen langs de Rijksweg Arnhem-Nijmegen met het oog op de verkeersveiligheid. Plannen tot het kappen van circa 1100 eiken en berken langs de Haaksbergseweg en de Diepen- heimseweg te Neede. Dank zij stormen van protest van alle zijden voorlopig opgeschort. Aantasting van het landschap door geplande hoogspanningsleidingen tus sen Dordrecht en de Maasvlakte. Niets wijst er op dat de gevaren voor aantasting van ons kwetsbare landschap en van onze armzalige bo- menbestand en dus van ons leefmilieu, verminderen. Integendeel, de Commis sie W.I.L. moet waakzamer en actiever zijn dan ooit! De oud-secretaris A. G. M. Boost

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 12