Orvelte, behouden dorp Ongeveer midden op het Drenthse zandplateau, in de gemeente Wester- bork, ligt de buurtschap Orvelte, in de omgeving waarvari^riog legendes in de lucht hangen over de rovers Ellert en Brammert. Mogen de verhalen uit de middeleeuwen niet zo gaaf zijn, de buurtschap is wonderlijk gaaf geble ven, waarom restauratie van huis en heem, van een landweg, van een boerderij in dit „oerveld", dat is kie zelachtige heidegrond, dat is Orvelte, zo aantrekkelijk is en door vrienden van heemschut begroet. Het gemeentebestuur van Wester- bork, onder voorzitterschap van zijn burgemeester, de heer L.T. Lieve, is zich van de cultuurhistorische beteke nis van Orvelte ter dege bewust, waarom de waardevolle dorpsbebou wing en de landschappelijke omge ving voorwerp van zijn welzijnszorg is. Orvelte is beschermd dorpsgezicht. Daarnaast is een stichting in het le ven geroepen, die de restauratie en renovatie en reconstructie ter hand heeft genomen en in eigendom ver kregen plaatsen en panden in beheer heeft genomen. Het optreden van bestuur der ge meente en particulieren is een voor beeld van landschaps- en monumen tenbescherming, zonder dat restaura teurs behoeders van een museum werden. Want Orvelte leeft. Dezer dagen stond het door een bijzondere gebeurtenis in de belangstelling, toen de directeur van de onderneming op het gebied van winkelinterieurs „Sto rebest" het tienjarig bestaan van zijn N.V. vierde met de aanbieding van 10.000 bomen aan Orvelte, welk geschenk dankbaar door burge meester Lieve in ontvangst is geno men. Bij deze aanbieding heeft NV Heidemaatschappij Beheer s dochter Heidemij Nederland NV een dankbare en charmante rol gespeeld, in de vorm van een belangeloze medewer king. Is de bewaring en conservering van Orvelte een voorbeeld, het gebaar van een industrie, die geen milieuver vuiler is, om het landschap en een buurtgemeenschap ver van haar vestiging te verrijken is ook een exempel ter navolging. Gerestaureerde boerderij Terug naar Orvelte als zodanig Wie enigermate thuis is in dit hart van Drenthe, kent het voorrecht van een buurtschap, waaraan schending is voorbijgegaan. Dorpsbebouwing en landschappelijke omgeving bewaren en koesteren is een vrome wens, indien realisatie ontbreekt. Indien de bevolking het dorp verlaat, omdat het landschap haar geen brood meer biedt, indien industrie zich meester maakt van een landstreek, dan is het al gauw met het dorp en met de cultuur-historie van zo'n dorp gedaan. Dan herhaalt de geschiedenis zich niet, integendeel. Dan is zij teneinde. Dit heeft het gemeentebestuur van Westerbork niet gewild. Tenminste één dorp in Drenthe zou in oude gerestaureerde en zelf deels gere construeerde vorm moeten blijven bestaan! Dank zij ruime medewerking van rijks- en provinciale overheid is de in een tienjarenplan vastgelegde reconstructie en restauratie voor een kleine helft voltooid. Een aantal boer derijen is gerestaureerd, op enkele plaatsen waar vroeger door brand of anderszins geamoveerde boerderijen hebben gestaan zijn zelfs historische boerderijen, welke elders moesten sneuvelen, heropgericht. Ook het we genpatroon is of wordt weer aange past aan de oude situatie. Het motorische verkeer van de be zoekers zal binnenkort in het dorp zelfs geweerd worden. Enkele ruime parkeerplaatsen aan de rand van het dorp zijn in uitvoering. Rondom het dorp wordt het oude landschap beschermd en zo nodig hersteld. Een landschapsreservaat wordt ge vormd. Verderop zal ook de moderne boer zijn mogelijkheden krijgen. Doch, wij herhalen het „geen museum". Dat is de opgave welke het gemeen tebestuur van Westerbork aan de genoemde, door de gemeenteraad opgerichte Stichting Orvelte heeft meegegeven. Het gerestaureerde dorp met omge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 29