Het Rapenburg te Leiden, de stad waar 2 september de traditionele Heemschutdag zal worden gehouden. Elburg en Doornspijk, herindeling Door de samenvoeging van de ge meenten Elburg en Doornspijk is de naamgeving van de nieuwe gemeente aan de orde. De Bond vroeg de Minister van Bin nenlandse Zaken, gezien de histo rische achtergronden en de huidige centrale functie van Elburg, deze naam bij de toekomstige herindeling te handhaven. Hellendoorn, de Schaapskooi Het College van Burgemeester en Wethouders van Hellendoorn vroegen wij aandacht voor de huidige ontwik keling waarbij verschillende wijzigin gen (afbraak panden, verkeerstech nische verbeteringen en incidentele saneringen) plaatsvinden zonder dat een duidelijke beleidslijn in de vorm van een komplan aanwezig is. De Bond Heemschut betreurt deze gang van zaken welke sfeer en karakter van Hellendoorn aantasten. In ver band hiermede werd tevens aandacht gevraagd voor het herstel van „De Schaapskooi". Aan het College van Gedeputeerde Staten van Overijssel werd gevraagd de afwijzende beslis sing inzake de herbouw te herroepen. Leeuwarden, binnenstad In een schrijven aan het College van B. W. van Leeuwarden werd ge vraagd naar de ontwikkeling in de oude binnenstad. Heemschut acht het van groot belang, dat deze kern zo min mogelijk wordt aangetast, en dat bij nieuwbouw aanpassing bij de bestaande bebouwing wordt gezocht. In verband hiermede verzochten wij de Rijksdienst voor de Monumenten zorg de procedure voor de totstand koming van het beschermde stadsge zicht te bespoedigen. Winkel, demping Voorsloot Het unieke dorpskarakter van Winkel zou verloren gaan indien demping van de Voorsloot doorgang zou vinden. Het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland werd door het bestuur verzocht alles in het werk te stellen een andere oplossing voor de verkeersproblemen na te streven. Assen, ringwegenplan In een uitvoerig schrijven werd bij het gemeentebestuur van Assen ernstig bezwaar aangetekend tegen het ge plande tracé van de rondweg over het gedeelte Amelte-Schieven-Bei- lerstraat. De Bond Heemschut is van mening, dat uitvoering een betreurenswaardi ge aantasting zou betekenen van het natuurschoon en bovendien de bestaande instellingen als Licht en Kracht, Port Natal, etc. van de nodige rust zal beroven. Ook de verbreding van de Beilérstraat acht de Bond niet verantwoord. Een alternatief tracé werd als ondersteuning van het adres naar voren gebracht. Zuidlaren, afbraak boerderij De belangrijkheid van de niet monu mentale bebouwing in dorpskernen spreekt het duidelijkst wanneer pan den worden gesloopt en de versto ring van het dorpsbeeld zich mani festeert. De afbraak van een boerderij en een huis met smidse in Zuidlaren moeten uit hoofde van deze verar-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 27