Heemschutberichten Hilversum, voormalige pastorie Het aan oude gebouwen en monu menten toch al niet rijke Hilversum heeft een nieuw verlies moeten ac cepteren. Alle bemoeienissen van de gemeente ten spijt, is het niet mo gelijk gebleken de voormalige pasto rie te handhaven. De verdwijning waartegen ook Heemschut heeft ge protesteerd, betekent een wezenlijke verarming van het oude centrum. 's-Gravenmoer, oude dorpskern Het bestuur vroeg aan het College van Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenmoer speciale aandacht voor de waarde van het dorpsgezicht. De vervanging van panden, indien noodzakelijk, dient met de nodige zorg te geschieden. Er werd op ge wezen dat ook niet-monumentale panden een wezenlijke bijdrage aan het dorpsgezicht leveren. Oostelijke Vechtoever bij Huize Arnichem In vervolg op de bezwaren bij de gemeente Zwolle ingebracht tegen de bebouwing van dit gebied, werd aan het College van Gedeputeerde Staten van Overijssel gevraagd de goedkeu ring aan het besluit van de gemeentè Zwolle te willen onthouden en dit terrein de bestemming van natuurge bied te geven. Rotterdam, Delftse Poort Aangezien bij een groot deel van de bevolking van Rotterdam de herinne ring aan deze poort nog altijd leeft, vroeg het bestuur de gemeente Rot terdam om een inventarisatie van de restanten te bevorderen en te laten nagaan of herplaatsing eventueel mo gelijk is. Sneek, Schaapmarktplein 15 Met de afbraak van het pand Schaap- marktplein 15 zou het laatste waarde volle element aan dit plein verdwij nen. Bij het College van Burge meester en Wethouders van Sneek drongen wij er op aan alle stappen om tot behoud van deze gevel te komen te nemen. Utrecht, gebouw De Utrecht In aansluiting op een actie onderno men door een groep Utrechtse stu denten tegen de amovering van de panden, bekend als „De Utrecht", werd door het bestuur van de Bond Heemschut bij het gemeentebestuur en de directie van Bredero's Bouwbe drijf aangedrongen om bij de uitvoe ring van het Hoog Catherijne-plan het behoud van deze panden te verzeke ren. Baarn, dorpshuis Lage Vuursche De realisatie van een nieuw dorpshuis in de Dorpsstraat van de Lage Vuursche was aanleiding voor de Bond Heemschut contact op te ne men met het College van Burge meester en Wethouders aangezien de vrees bestaat dat deze nieuwbouw een te overheersende invloed op de directe omgeving zal uitoefenen. Het gemeentebestuur verzekerde ons dat in goed overleg met alle betrokken instanties gestreefd wordt naar de bouw van een in de omgeving pas send dorpshuis. Smilde, herberg De Oude Veen- hoop Aangezien de gemeente Smilde vele pogingen in het werk heeft gesteld om tot herstel van deze herberg te komen, werd door het bestuur in brieven aan de Staatssecretaris van C.R.M., de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, het College van Gedepu teerde Staten van Drenthe gevraagd stappen te ondernemen om tot be houd te komen. Leeuwarden, bomen Groninger Straatweg Krantenberichten over kapping van de bomen langs de Groninger Straat weg waren aanleiding de gemeente nadere inlichtingen hierover te vra gen. Zuid-Schermer, bestemmingsplan Bij de gemeente Akersloot werd be zwaar ingediend tegen dit bestem mingsplan, aangezien uitvoering een ernstige aantasting van het dorpska rakter van Akersloot zou betekenen. Achtkarspelen, boerderijen Het gemeentebestuur van Acht karspelen vroegen wij aandacht voor een boerderij in Augustinusga die zich in verwaarloosde toestand be vindt en een boerderij, gelegen aan de Rijksstraatweg te Twijzel. Rotterdam, Sociëteit „Eendragt .maakt Magt" Door Heemschut werd adhesie be tuigd aan een adres van het Histo risch Genootschap Roterodamum. Het pand aan de Oude Dijk is van groot cultuur-historisch belang en bij de aanleg van een nieuwe metrolijn zou het gespaard moeten blijven. Noord-Holland, dorps- en landwe gen Op grond van enkele voorbeelden werd in een brief aan het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land aangetoond, dat in de laatste tijd veel dorps- en landschapsschoon in Noord-Holland verloren gaat of dreigt verloren te gaan. Met het Historisch Genootschap Oud-West-Friesland is de Bond van mening, dat, naast het vaststellen van bestemmingsplannen bij ingrijpende verkeersverbeteringen, ook een esthetische begeleiding van de civieltechnische werken noodzake lijk is. Wageningen. Hotel De Wereld Het bericht dat de Minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk voor dit als beschermd monu ment geregistreerd staande hotel sloopvergunning heeft verleend, was aanleiding voor het bestuur zich tot de Kroon te wenden met het verzoek dit besluit te vernietigen. Inmiddels werd door de Minister van C.R.M. bericht, dat gezien de geringe archi tectonische én betrekkelijke histo rische waarde een restauratie niet verantwoord werd geacht. Ook de zeer beperkt beschikbare Rijksmidde len vormen een beletsel om tot subsi diëring binnen een redelijke termijn te komen. Op grond van deze overwe gingen kon een sloopvergunning in redelijkheid niet worden geweigerd!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 26