Boekbespreking een fraai aan de Vecht gelegen dorp is. zal worden gerestaureerd door molenbouwer A. Doornbos te Adorp. Ommen behoudt daarmee een karak teristiek merkteken in zijn landschap pelijk beeld. Vlaardingen In 1973 zal Vlaardingen 700 jaar bestaan. Ir. A. L. Backer wil daartoe zijn bijdrage verlenen door zijn vóór 1582 daterende pand Hoogstraat 226 te doen restaureren. De oudst beken de bewoner in de 16de eeuw was scheepskapitein Yman Zy vertsz. Voorschoten (ZH) Het 19de-eeuwse buitenhuis „Klein Rouwkoop", oorspronkelijk het lo geerhuis van het uit de middeleeuwen daterende landgoed „Roucoop" of „Middelgeest", te Voorschoten, staan de aan de Veurse weg, wordt ge restaureerd. Zoals de Staatssecretaris terecht op merkte in de Kamer, moet men nu niet denken dat (vanwege die stuw meerreactie) helemaal niet meer ge restaureerd wordt. Dat blijkt uit de greep, die wij hierboven deden. Het gaat om nieuwe aanvragen, die niet meer vóór 1975 worden geaccep teerd. Dat is een ernstige denkfout. De Staatssecretaris is niet voor een kleintje vervaard, wij verwachten van hem alle inventiviteit en stootkracht op het Kabinet om een gunstige wen ding te brengen in dit tot noodlottige toestanden leidende stuwmeeraffect. Over inventiviteit gesproken. Al bracht hij maar een goede vóórfinan- cieringsregeling op gang dan was al veel gedaan, psychologisch en reëel. Fibula-Heemschutsreeks Aan de 8 stedeboekjes die reeds verschenen, werden twee Fibula- Heemschutboekjes toegevoegd resp. van Haarlem en Kampen. Deze wel verzorgde serie geeft in beeld en tekst geschiedenis en de aantrekke lijkheid der Nederlandse historische steden weer. Uitgave Unieboek N.V. Bussum „Haarlem vroeger en nu", tintelend van geschiedenis en de neerslag daarvan werd met verve geschreven door drs. J. J. Temminck. Het geeft een korte karakteristiek van de monu menten. „Kampen, vroeger en nu", geeft een boeiend stuk. koopmansgeschiedenis van een doorwrocht kenner, dr. C. N. Fehrmann. Ook hier vindt men de voornaamste monumenten beschre ven, zoals dat past in een Heemschutboekje. Prijs f 8,90 Via Heemschutsekretariaat f 7,90. Boek jes, handig om in de zak te hebben op reis. Herman Besselaar ging op de lyrisch toeristische toer in zijn bundel „Ver gezichten van dichtbij", in reisverha len wijzend op aantrekkelijke en veel al te weinig gekende kostelijke facet ten, d.z. verhalen, legenden, historie. Prijs f 15,90 Uitgeverij Ploegsma. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het aannemersbedrijf Huurman N.V. te Delft, verscheen van de hand van de hoofdarchitect bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg H. Janse een voorbeeldig en leer zaam, geïllustreerd boekwerk over een der meest kenmerkende facetten van het restauratiewerk in Nederland nl. de Vensters. Bij de Kon. drukkerij G. J. Thieme te Nijmegen a f35.— verkrijgbaar. Postgiro 858958. Niemand beter dan J. H. Kruizinga kan een platenboek met inleiding van 31/z eeuw Watergraafsmeer sa menstellen. Een vrijwel volledig pla- tenbeeld dat alle eer doet aan de „meer". Uitgeverij v/h Buyten Schipperheyn, Amsterdam. Prijs f 16,50. De drukkerij Kampert en Helm NV gaf ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan een kleurrijk historisch over zicht, tevens een proef van haar gere nommeerd technisch kunnen van „De Plantage als sieraad aan de Amstel". Dit kostelijke herdenkingsboek werd samengesteld door dr. A. Alberts, A. J. Vos en ir. D. H. Wolff. Het is niet in de handel, wel te raadplegen in de bibliotheek van de Bond Heemschut. In een tot standaardwerk uitgevoerd boek „Haarlem: heel oud, heel nieuw", geeft de architectuur-criticus R. Blijstra in woord en beeld een stede bouwkundig overzicht en inzicht in de stad Haarlem sinds haar vroegste nederzetting. De gedegenheid van zijn architectonische behandeling is een der kenmerken van Blijstra's pu- blikaties, waarvan ook dit boek zo'n sprekend voorbeeld is. Het is een uitgave van het Haarlems Dagblad. Grafische Bedrijven Damiate NV te Haarlem. T.K. Het Nederlandse landschap, prof. dr. ir. J. T. P. Bijhouwer, f 27,50. De uitgeversmaatschapij Kosmos heeft een uniek boek uitgegeven dat u als in vogelvlucht de schoonheid van ons land met zijn rijke verschei denheid van landschapstypen onder ogen brengt. Prof. Vroom schrijft hier in het voorwoord: „de ontwikke lingsgeschiedenis van de Neder landse landschappen vormt een boei end en veelzijdig verhaal. Meer dan in andere landen is het een verhaal over de mens en zijn relatie tot de grond waarop hij woont". Een ieder die belangstelling heeft voor het landschap kunnen wij de aankoop van dit boek warm aanbe velen. Het maakt duidelijk dat het noodzakelijk is paal en perk te stellen aan de verstoringen waaraan de mo derne samenleving mede schuldig is.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 25