Commanderie van St. Jan, de Joodse Synagoge, het z.g. Jezuïtenhuis, drie historische panden aan de Begij nenstraat, vier panden op de Ganzen- heuvel, het Arsenaal, afmaken van de St. Jacobstoren. Nee, regering, dit moet niet in het stuwmeer, maar u moet méér stuwen! Alkmaar „Oud-Alkmaar" wil het toe gangspoortje van het Hof van Sonoy aan de Gedempte Nieuwsloot, dat al jarenlang wordt gestut, in oude luister herstellen, zij zal het niet zonder Rijkssubsidie kunnen Amsterdam Dat is een verhaal van weemoed en ellende apart. Beperken wij ons tot het „gat aan de Amstel" Wethouder Lammers wil grondspeculatie op dit gebied verhinderen. Als er een hotel komt, dan staat de weg voor grondspeculatie open. De Raad heeft vooralsnog desbetreffende bouwplan nen op die plaats afgekeurd. Nu heb ben het bestuur van de winkeliers vereniging „Utrechtse straat" en een groep bewoners en belangstellenden van de Amstel een aanlokkelijk plan geopperd. Zij wijzen op de opgesla gen bouwfragmenten van prachtige, maar gesloopte Amsterdamse huizen, die op deze plaats waardig en toe passelijk gebruikt zouden kunnen worden in schaal en ritme van de Amsteloever. Dat is o.m. het Huis van Huydecoper, het Huis van Crevenna en het 18de-eeuwse Moortje. Hallo Gemeente, hoe staat het met de bouwfragmenten en de mogelijkhe den tot uitvoering van dit voorstel? Bronkhorst Te Bronkhorst, beschermd dorpsge zicht, begiftigd met de Heemschut oorkonde, zal het pand Onderstraat 6 van de heer N. van Beek, worden gerestaureerd door arch. W. A. Heine- man. De restauratie van deze woon boerderij brengt Bronkhorst weer een stapje nader tot zijn algehele herstel. Coevorden Het pand Kramer aan de Kerkstraat, Nijmegen. Grote Markt met Waag (1612) en Kerk boog (1542) rond de eeuwwenteling was dat nog eens stadhuis te Coevorden, later pakhuis, zal gerestaureerd worden. Het is het vierde pand, dat de fa. Nijboer als monument restaureert. Het zal in het najaar als een Phoenix herrijzen. Goes Weet u nog, dat de haven van Goes zo nodig gedempt moest worden om de parkeergelegenheid aldaar, uit te breiden? Herinnert u zich het verwoe de verweer van Heemschut? De ha ven is er nog en de moeite van een bezoek alleszins waard. Goed nieuws is, dat het 16de-eeuwse monumenta le huis „De Drie Koningen" gerestau reerd en bijna gereed is. Bijna, want de drie koningen, drie beelden, zijn nog onder handen van de Rijksdienst voor de monumentenzorg en moeten nog worden aangebracht. Het oude koopmanshuis, pakhuis annex winkel, is onder een dikke laag kalk en verf te voorschijn gekomen en siert een fraai punt aan de goddank niet ge dempte haven van Goes. Groningen De restauratie van de panden aan de Sint Jansstraat, behorende bij de Stedelijke muziekschool is praktisch voltooid. Het pand St. Jansstraat 7 dateert vermoedelijk uit de 15de eeuw en is waarschijnlijk de pastoorswoning van het „Clerckefra- tershuis". De cour aan de Pop- kenstraat, eertijds Nijestraat ge noemd, is de moeite van het bezichti gen waard voor de liefhebber van fraaie stadshoeken. Loenersloot Het imposante Loenerslootse Recht- huys, ruimtelijk omhangen met ge ruchten en fantastische verhalen (de Heren van Aemstel zouden er begra ven liggen, de kapel van het kasteel Loenersloot zou er hebben gestaan)1 is in restauratie. Wordt zeer de moei te waard.- Middelburg In kader van het rehabilitatieplan Spanjaardstraat-Spuistraat willen B. W. Spanjaardstraat 27-29 en 68 aan kopen. Met de panden 5-7- en 15 is een begin gemaakt en pand 31 vor dert goed. Ommen De korenmolen De Lelie te Ommen, dat niet rijk is aan monumenten, maar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 24