Restauratienieuws Het stuwmeer Om te voorkomen, dat een ontoelaat baar stuwmeer van aanvragen tot restauratie zal ontstaan, aldus Staats secretaris Vonhoff, is tot 1975 een stop toegepast. De verontrusting daarover in den lande en in de Tweede Kamer heeft deze rampzalige maatregel niet kunnen wijzigen. De vrees geuit door de Kamerleden De Gaay Fortman en Egas, Van Leyen- horst. Jongeling, Van Dijk, dat o.m. instorting en verdwijnen van waarde volle panden hiervan het gevolg zal zijn, wordt nu wel allerwegen bewaar heid als men de berichten hierover uit den lande verneemt. Bij de ingebruikneming van de ge restaureerde hervormde kerk te Slo ten (Fr.) moest ir. P. van Dun opmer ken, dat de situatie catastrofaal dreigt te worden, indien er geen andere wegen worden ingeslagen betekent dit, dat over enige tijd ons bestand aan historische gebouwen in één ge neratie sterk teruggebracht zal wor den, terwijl er van de vele mooie, oude stads- en dorpsgezichten nog maar weinig te behouden zal zijn. Dit betekent tevens het achteruitgaan van het woonklimaat, om niet te spre ken over de afneming van werkgele genheid in de restauratiesector. Het is een uiterst somber en triest beeld. In Doesburg staan zo'n goede 150 panden op de monumentenlijst. Hier nu eens een stad, waar de bloeitijd niet in de 17de, maar in de 16de eeuw lag. Een stad, waarvan de restauratie een geheel afwijkend beeld zou geven van de in Nederland zo vertrouwde vormen schoonheid van de 17de eeuw. Doesburg heeft al veel schoons te tonen, want men heeft er waarlijk niet stil gezeten, maar wét staat er niet te wachten! En men wil wel in Doesburg. Men zou zelfs de restauratie grootscheeps wil len aanvatten, maar Doesburg zit in het „stuwmeer" en intussen verkrot een deel van de in wezen zo stoere en zeldzame 16de-eeuwse gebouwen, die deze Hanzestad zo kenmerken. In Hoorn, ook zo'n stad waar de intense kracht van het oude en stijl volle karakter nog steeds over heersend is, heeft men in de afgelo pen jaren in het Havenkwartier deer lijk gesloopt, omdat de ene na de andere woning van ellende in elkaar zakte. Kijk eens naar het West en de Italiaanse zeedijk met zijn vele open plekken. „Dit was eens een gezochte straat voor neringdoenden en burgers en thans een der meest verwaar loosde en verarmde gedeelten van de stad", aldus leest men in „De Neder landse monumenten van geschiede nis en kunst". In het Havenkwartier is de restauratie zelfs dwingende nood zaak, omdat dit de pijler is, waar het gehele saneringsplan voor deze wijk op gegrondvest is. In Woudrichem is het niet anders. De aanpak van dit door de Bond Heemschut geadopteerde stadje loopt goed, maar als de overheid haar aandeel hierin in het stuwmeer zou onderbrengen, kunnen de gevolgen daarvan op de ontwikkeling van dit initiatief niet uitblijven. Particuliere initiatieven zijn uitermate belangrijk, zoals de tal van Maatschappijen tot Stadsherstel leren. En de overheid weet dit maar al te wel. Ook Hoorn heeft nu zijn Stadsherstel Havenkwar tier, dat op aandrang van Oud-Hoorn tot stand kwam. Enkhuizen is gevolgd met een Stadsherstel. Enkhuizen. Wij vermeldden enkele voorbeelden, zij zijn met honderden andere uit te breiden. Er is geen sprake van „voor komen dat er een ontoelaatbaar stuwmeer komt". Het is er al lang. Het betekent niet anders dan de kop in het zand steken, als men dit wil ontkennen. Het getij is uitermate gunstig om op grote schaal te restau reren, herstellen, opknappen, renove ren. Er is immers nog altijd woning nood, het publiek wil karaktervol wo nen, velen zijn bereid hun bijdrage in de restauratiekosten te leveren, archi tecten lopen naar werk te zoeken, in de bouwvakken zelf snakt men naar goed werk. Er moet thans maar eens een ont wikkelingsfonds voor de stads-. Sloten. Ned. Herv. Kerk dorpskernen en boerderijen ko men, zodat deze jarenlang zich voortslepende en betreurenswaardige zaak uit het slop komt en grootscheeps en vaardig wordt aan gevat. Hier gaan belangen samen van de huisvesting, het leefklimaat, de aantrekkelijkheid van stad, dorp en landschap, de werkgelegenheid om van de schoonheid van het land in het algemeen en de betekenis voor de recreatie maar te zwijgen. Nijmegen Nijmegen bijvoorbeeld zou op grote schaal restauratiewerkzaamheden wil len aanpakken: het Waaggebouw, de Chirurgijnskamer, de Latijnse school (voortzetting restauratie), het vijfde Kanunnikenhuis, afmaken van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 23