Het hofje van Assendelft, gezien vanaf de bin nenplaats. Huisjes aan de gedempte Oostdwarsgracht, die de oostelijke begrenzing vormt van het blok waarin het hofje ligt Verval vreet door en tast de omgeving aan. Restauratie kan een begin betekenen van rehabilitatie van een gehele buurt. de 17e eeuwse buitensingels, de Oude Vest en de Korte Mare, met vele aantrekkelijke panden, na eeu wen bedrijvigheid geworden als een appel waar binnen in de wormen knagen en het bederf tenslotte de schil niet onaangetast zal laten. Gelukkig is thans de aandacht op deze wijk gevallen, doordat de Lange De uitwendige restauratie van een hofje stelt hoge eisen, terwijl voor het inwendige door een aanvaardbare herindeling een optimaal woonge not verkregen dient te worden. Gracht gedempt is en straks een vitaal onderdeel van de ringweg om de oude binnenstad zal vormen; door dat de oude gasfabriek door de komst van het aardgas sterk inkrimpt (na het verdwijnen van kolenhopen en loodsen is vanaf de singels het gezicht vrij gekomen op een verras send stadsprofiel) en tenslotte door dat men bij „saneren" meer gaat den ken aan herstel dan aan afbraak. De restauratie Onder leiding van architect P. van der Sterre, die wat restaureren betreft in Leiden zijn sporen verdiend heeft, zal de Stichting Leidse Studentenhuis vesting het Hofje van Assendelft restaureren alsmede de huisjes aan weerszijden van de toegangspoort. Restauratie van dit complex betekent het bewaren van een monument dat een aantrekkelijke afwisseling zal vor men in de vrij eenvormige omgeving; het handhaven van het woonelement in een oude stadswijk en tenslotte het omzetten van een bedreiging voor een oude wijk in een stimulans tot rehabilitatie. R. J. Spruit

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 19