Het belang van een restauratie is m RÉ Behoud van het Hofje van Assendelft te Leiden ia k i Een lange strijd Na een jarenlange strijd is deze zo mer besloten het Hofje van Assen delft aan de Lange Gracht te Leiden te conserveren en vervolgens in fasen te restaureren ten behoeve van de huisvesting van studenten. Het een voudige 17e eeuwse hofje vormt de kern van een stadsuitbreiding uit 1610, een buurt die te weinig monu menten bevat om een algehele restauratie te rechtvaardigen, maar waarvan de ligging nabij het centrum en aan de singels alsmede de histo rische en stedebouwkundige waarde dusdanig is dat een voortschrijdend verval en een hiermee gepaard gaan de afbraak een betreurenswaardige aantasting van de op andere plaatsen reeds zo gehavende Leidse bin nenstad zou betekenen. Herstel van dit hofje zou het begin kunnen zijn van een rehabilitatie van binnen uit van deze wijk. Het hofje In september 1624 maakt de houtko per Bartholomeus Willemsz. van As sendelft zijn testament, waarbij o.a. bepaald wordt, dat er een „aal- moeshoffgen" gesticht zal worden, bestemd voor „vijfftien arme onver mogende huysgezinnen zoo wel mans als vrouwsperzoonen". In 1681 kopen de erven een poort met huisjes aan de Lange Gracht. De bouw van het hofje vordert traag en de middelen zijn zo beperkt dat reeds in het begin van de 19e- eeuw de huisjes door achterstallig onderhoud ernstig vervallen zijn. Gedurende de afgelopen jaren werd het hofje meer en. meer, ingesloten door de naastgelegen distilleerderij, tevens eigenares van het hofje. De bejaarde bewoners van het vereen zaamde hofje trekken ..weg en de vrijkomende huisjes krijgen een bestemming als flessénpakhuis* De laatste twee bewoonsters leven in grote angst. Zij hebben een gat in de deur laten boren om- te zi.en vyie er aanklopt. In 1968- komt het hofje leeg -en 'verkrot in versneldtempo. Dan vertrekt de distilleerderij wegens'gé- brek aan expansiemogelijkheden., en Het oude metselwerk, gootbalkjes e.d. geven de architect aanwijzingen omtrent de oorspronkelij ke plaatsing van deuren en vensters en wijzen op een veranderde roedenverdeiing. het dreigende gevaar van totale over vleugeling van het hofje door de fa briek is afgewend. Het land van beloften Na de ellende van het beleg door de Spanjaarden in 1574 slaagt het stadsbestuur, gestuwd door de geni ale stadssecretaris Jan van.Hout, er in een nieuwe textielindustrie voor Leiden aan te trekken, die in te genstelling tot de fabricage van het zware laken van voor het beleg, zich kenmerkt door de vervaardiging van tal van soorten licht textiel, uitmun tend door zuiverheid van kleur en een perfecte afwerking. Vooral de snel op. gang komende stroom immigranten uit het zuiden, die met veel elan grote ateliers inrichtën, waarbij- de kiem- gelegd wordt voor het ontstaan van een loonproletariaat dat gedurende eeuwen de bevolkings- ën bouwkun- digë structuur van Leiden voor een belangrijk deel zal bepalen, speelt hierbij een rol van betekenis. Al sppe- "dig is de stad' veel te' klein om dë grote- bevolkingstoename bestaande uit vollers, wevers, ververs, kaardërs enz., te huisvesten. De huisjes aan weerszijden van de eenvoudige toegangspoort van het hofje zullen ook ge restaureerd worden en zo het aanzicht van de Lange Gracht verbeteren. De Lange Gracht vormt de noordelijke begrenzing, van het blok waarin het hofje ligt. De buurt Nadat alle beschikbare ruimte binnen de oude wallen totaal is volgebouwd, gaat men in 1610 over tot een stadsuitleg (de eerste na 1386) met alle kostbare werken van singels, wal len en poorten van dien. De stad wordt vnl. aan de noord- en noord west zijde vergroot. Een gevelsteen aan de Beestenmarkt herinnert aan deze uitleg met de woorden: „Int lant van beloften in de nieuwe stad". Dit „land van beloften" bestaat voor namelijk uit rijen eenvoudige arbei derswoningen, met hier en daar een groter huis van een reder, of als later de textielindustrie decentra liseert de fabrikeur die zich toelegt op een deelproces van deze nijver heid. De ateliers groeien allengs uit tot fabrieken, vooral in de 19e eeuw na de uitvinding van de stoommachi ne. Tenslotte verrijst in de 19e eeuw in deze buurt op de voormalige wallen het- grote en trieste complex van de stedelijke gasfabriek. 'Eert wormstekige appel Zo is dan deze wijk, ingesloten door

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 18