I iffiö EÉÉêsaö ttmm «JB -..-se L&trdwit «i i I 1 t v- J ïi> I f i 1 Een restauratie in Fife, The GiiesPittenweem. Eigenaar The National Trust for Scotland. Bekroond in 1965. king met de Department of Environ ment van het Ministery of Public Works, c.q. het Ministry of Housing and Local Government alsmede de plaatselijke overheden (waarbij men de Greater London Council ook als een „plaatselijke" overheid moet beschouwen) werkzaam is als een onafhankelijke stichting. In deze stichting zitten zeer invloedrijke persoonlijkheden, zoals de voormalige minister Duncan Sandys, en de aarts bisschop van Canterbury, terwijl vrij wel in elke plaats van enige histo rische betekenis een afzonderlijke groep optreedt ook weer onder lei ding van mensen, die zeer actief zijn en vaak in de gemeenteraad zitten. Naast de Civic Trust bestaan als dochterinstituten de Scottish Civic Trust, de Civic Trust for Wales, de Civic Trust for the North-West, Civic Trust for the North-East. De eerste indruk is die, welke men eigenlijk altijd heeft als men in En geland komt, namelijk dat iedereen probeert naar iedereen te luisteren, zich ervan onthoudt op lange tenen te trappen en op die wijze vaak vrij veel bereikt maar dikwijls verrast wordt als het te laat is. De grootte van het land brengt de noodzaak tot regionale verdeling met zich mee, maar het „hoofdkantoor" te Londen blijft het centrale punt. Het hoofddoel is voorlichting in die zin, dat men de mensen en de over heidspersonen bewust wil maken van hetgeen er op het spel staat. Tevens geeft men aanwijzingen, dus leiding, hoe een bepaald probleem opgelost kan worden. Zo is men begonnen met aan te tonen hoe in Norwich en Sto- ke-on-Trent verwaarloosde straten met weinig kosten opgeknapt konden worden. In Windsor werd een soort gelijke straat na voltooiing van het plan geopend door de koningin in tegenwoordigheid van meer dan dui zend burgemeesters en vertegen woordigers van de lokale overheid. Het planten of overplanten van bo men, het doen verwijderen van vuil door vrijwilligers, het toezicht op ver- keers- en reclameborden, protesten tegen onaanvaardbare plannen op bouwkundig en stedebouwkundig ge bied, het zijn werkzaamheden die ook bij ons beker,d zijn. In zekere zin afwijkend is de poging om in plaatsen die daarvoor in aanmerking komen verenigingen op te richten en zelf voor te stellen wat op recreatief ge bied kan gebeuren. Zo maakte de Civic Trust in 1963 schematisch een plan voor de herinrichting van de Sea Valley te Londen, waar de Greater London Council onder leiding van Hubert Bennett later uitvoerig op is ingegaan. Naast brochures, die het streven tot behoud c.q. verfraaiing van de omge ving propageert, geeft de Civic Trust regelmatig een overzicht uit over de stand van zaken genaamd „Conser- vation Progress", een maandelijks verschijnende „Civic Trust Newslet- ter", die te vergelijken is met het Nederlandse blad Heemschut, maar eenvoudig van opzet is, voorts een lijst van allerlei „verwante" instellin gen en verenigingen, lijsten van rap porten der plaatselijke overheden op het gebied van townplanning en voor al restauratie en tenslotte omvangrij ker brochures, waarin de problema tiek in zijn algemeenheid (hinder van het verkeer, nieuwe, kleinere ver keersmiddelen in centra, parkeren, verkeerde uitbreidingen) maar ook concrete voorbeelden worden beham deld. Tenslotte kent de Civic Trust jaarlijks bekroningen en eervolle vermeldin gen toe (voor zover ik weet zonder uitkering van geld), als regel van uit gevoerde plannen, waarbij de aanpas sing van oud en nieuw geslaagd mag worden genoemd. Over die aanpas sing valt natuurlijk nog wel te vertel len en te discussiëren. Wij geven hierbij een paar voorbeelden, die naar onze mening niet of wel gerechtvaar digd zijn. R. Blijstra

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 15