Aanpassing bij oude architectuur in Richmond bij Londen, Portland Terrace. Leuke huizen: er is hier eerder sprake van contrast dan van aanpassing. Bekroond in1970. Engeland Nederland dus ver vooruit waar op het ogenblik praktisch nog vrijwel alle gebouwen van 1800 af vogelvrij zijn, zodat zij bijvoorbeeld in Amsterdam aan de lopende band worden afgebroken (Noordkant begin Sarphatistraat, Kadaster Droogbak, verbouwing café hoek Amsteldijk/- Vrijheidslaan, Amsterdamsche school tot Chinees restaurant, Villa Johanna Amsteldijk, Koepelkerk Leidse Bosje, verbouwing Singer, Kalverstraat, Kerk Cuypers Spaarndammerbuurt), terwijl men in Den Haag een hele wijk in het centrum „zonder slag of stoot" met de grond gelijk heeft gemaakt. Opval lend is ook de keuze van enkele categorieën, afwijkend van de onze: Bepaalde gebouwen, die door hun architectuur of door hun plaats in het stedebouwkundig geheel waarde hebben, alsmede die welke de sociale en economische geschiedenis als het ware toelichten, zoals stations, scho len, ziekenhuizen, theaters, gemeen tehuizen, overdekte markten, beurzen, armenhuizen, gevangenissen, sluizen, fabrieken, pakhuizen, dan ook die waar men technische vernieuwingen heeft toegepast zoals ijzerconstruk- ties, geprefabriceerde gebouwen, vroege toepassingen van beton, ge bouwen die verband houden met historische gebeurtenissen en gebou wen die in een belangwekkende groep thuishoren, zoals pleinen, mo deldorpen. Als men dit lijstje goed nagaat, dan zal men veel aantreffen waar in ons land van overheidswege niet de minste aandacht aan wordt besteed. Er dient om de zaak niet te rooskleurig voor te stellen wel op te worden gewezen, dat de bedoelde gebouwen in groepen worden ver deeld, waarvan slechts 4% tot de groep Grade I behoort, die practisch onaantastbaar is. Over de rest kan altijd nog worden gepraat en die van Grade III zijn belangrijk genoeg om „de aandacht op de plaatselijke autoriteiten en an deren te vestigen zodat het behoud ervan ernstig kan worden overwo gen". In de laatste tijd wordt gelukkig een opschuiving bereikt van Grade III naar Grade I, vooral als het om een beschermd dorps- of stadsgezicht gaat, waarvan volgens een door de Civic Trust gepubliceerde lijst van 1967 (het jaar dat de Civic Amenities Act 1967 die men als „voorloper" van de Town and Country Planning Act 1968 mag beschouwen, in werking trad) tot 1 januari 1972 in Engeland, Schotland en Wales ongeveer 1500 waren geregistreerd. Hierbij moet men bedenken, dat Newbury bijvoor beeld zes van die beschermde stadsgezichten had, Londen ongeveer 250, Oxford vijf, waarbij de Central Area als één geheel werd beschouwd. Deze lijst brengt ons tevens tot de uitgebreide activiteiten van de Civic Trust, die dus naast en in samenwer- St. Katharine Docks te Londen. Een prachtig complex van de negentiende-eeuwse architect Telford. Gedeeltelijk verwoest door een bombar dement van de Duitsers in de Tweede Wereld oorlog De aanpassing is aanvaardbaar, vooral als men in aanmerking neemt dat aan de overkant van de haven een heel vreemd gevaarte verrijst. Bekroond in 1967.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 14