Civic Trust schut het Britse heem Later dan soortgelijke verenigingen of instellingen op het vasteland heeft men in Engeland zowel van particulie re zijde als van de kant van de over heid ingezien, dat de omgeving waar in wij leven, of ze door de mens gemaakt is of niet, gevaar loopt te worden bedorven. Doordat verenigingen als Heemschut en Heimatschutz zoveel ouder zijn hebben ze aanvankelijk een kleiner gebied bestreken én bovendien aan vankelijk veel meer tegenstand on dervonden dan de instelling, die men in Engeland ermee zou kunnen verge lijken, namelijk de Civic Trust. Er zijn belangrijke verschillen tussen de Civic Trust en bijvoorbeeld Heemschut, o.a. in de organisatie doordat Heemschut een vereniging is en de Civic Trust, gesticht in 1957 (dus laat in vergelijking met Heemschut). Het is een lichaam, dat ondersteund wordt door vrijwillige bijdragen van de industrie en de han del, geheel onafhankelijk, maar het werkt ten nauwste samen met rege ringsinstanties, de plaatselijke over heid en beroepsverenigingen. Het is in zekere zin een overkoepelend or gaan voor vele met het land. de ste den en dorpen te maken hebbende activiteiten, doch dan vooral op het gebied van de bescherming, herstel, aanmoediging en bewustwording. De Civic Trust is echter, evenals Heemschut, ook actief bij verkeerde besluiten, verwaarlozing, etc., die op architectonisch, landschappelijk of stedebouwkundig gebied dreigen. Hij is dus ook preventief werkzaam voor zover dit mogelijk is. Men krijgt de indruk, ondanks het feit dat in En geland naar verhouding waarschijnlijk evenveel misloopt als in Nederland, dat naar de Civic Trust meer ge luisterd wordt dan naar Heemschut, dat door zijn protesten in een tijd toen niemand nog begreep wat er aan de hand was zich onverdiend een slechte naam heeft verworven die pas langzamerhand ten goede keert. Dit komt misschien omdat Engeland nog later dan Nederland een toeristenland is geworden en dat men in het alge meen met grotere eenheden te ma ken heeft dan bij ons. Het inzicht, dat de toerist in de eerste plaats monu menten en pittoreske steden en/of dorpen uitzoekt om te verblijven, al zijn merkwaardigerwijs ook onze on der een bijzonder grillig klimaat lij dende bosachtige streken en stran den nog geliefde vakantieoorden, heeft velen tot het inzicht gebracht, dat bederf van stad en landschap in financieel opzicht de inwoners schade berokkent. In Engeland moet men, eerder dan in Italië, Frankrijk, België en ook Neder land, een zeker gevoel krijgen voor de zeer speciale charme van de vaak bescheiden architectuur in de kleine steden en de eenvoud van de struc tuur, die echter dikwijls verlevendigd wordt door de plaats van de kerk op brede grasvlakten (oude kerkhoven) en de bebouwing aan een kronkelen de rivier. Dientengevolge, en ook in overeenstemming met het inzicht, dat ook in Nederland steeds ruimer wordt, let men in Engeland niet meer zozeer op de erkende monumenten, die als ze oud genoeg zijn „automa tisch" gespaard worden, maar vooral op de verstoring van de omgeving. Wij kennen allen de gevolgen van de isolatie en ook daarop volgende op zettelijke of niet opzettelijke verwaar lozing van een monument, ook in Engeland is men hier terdege van op de hoogte hetgeen blijkt uit de crite ria, die uit de Town and Country Planning Act 1968 voortvloeien, bij het opstellen van de monumentenlijst. Zij wijken enigszins af van de onze en het is dus goed hiervan kennis te nemen. In de eerste plaats de ouderdom. Onder de monumenten vallen alle gebouwen van vóór 1700, die nog zijn blijven bestaan in hun oorspron kelijke staat, voorts de meeste ge bouwen tussen 1700 en 1840 hoewel men hierbij een selectie toepast, dan gebouwen van 1840 tot 1914 die bepaalde kwaliteiten bezitten, waarbij ook gelet wordt op het feit of het een werk van een bekend architect is (de architecten uit de negentiende eeuw in Engeland zijn veel beter bekend en worden ook hoger gewaardeerd dan bouwmeesters uit dezelfde periode in Nederland), ten slotte begint men reeds met de vervaardiging van een monumentenlijst van de gebouwen van 1914 tot 1939. In dit opzicht is Londen, St. Marytebone Borough, 26-28 Dorset Square. Naar mijn gevoel moet men de prachtige pleinen van Londen niet trachten te vernieuwen met moderne „aanpassingen", die eigenlijk niet verder gaan dan dat men dezelfde hoogte van het belendende, oude perceel aanhoudt. Bekroning 1964.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 13