Heemschut Op Heemwacht Ons leefmilieu, uw aandeel door Ton Koot Officieel orgaan van de Bond Heemschut Opgericht 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Redacteur: A. C. de Gooyer. Eindredacteur: Ton Koot. Typografische verzorging: N.V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf. Alle correspondentie betreffende de redactie van het orgaan, richte men tot het secretariaat van de Bond Heemschut: Korenmetershuis, N.Z. Kolk 28, Amsterdam 1tel. 22 52 92. Alle correspondentie betreffende de advertenties, richte men aan N. V. 't Koggeschip, drukkers- en uitgeversbedrijf, Nwe. Achtergracht 104, Postbus 1198, Amsterdam 4, tel. 22 97 21. Niemand zal kunnen zeggen, dat men thans de wind mee heeft, als men een actie onderneemt tot het bijeen brengen van een fonds. Land en indi vidu zijn kritisch bezig om te bezuini gen. Tegelijk dringt het besef steeds die per door, dat er met kracht en doel treffende maatregelen moet worden gestreden om de milieuvervuiling te beteugelen. Van dat milieu is onze eigen woning, ons huis, onze naaste omgeving de kern waar de wereld voor ons om draait, van waaruit wij werken, leven, recreëren. Voor dat milieu heeft Heemschut zich sinds zijn oprichting ingezet. Voor zijn woning, zijn huis mét zijn omgeving. Om daar concreet gestalte aan te geven, heeft de Bond, die niet zelf restaureert, noch het verwerven van panden in zijn programma had (al bevorderde de Bond dit krachtig voor derden), in 1971 bij zijn 60-jarig bestaan het initiatief genomen tot het adopteren van een gehele kleine stadskern. Hiermee werd bedoeld niet enkel het restaureren van afzon derlijke monumenten, maar ook het herstellen, het vullen van gaten, het renoveren in karakter en aard van die stadskern, en dat betreft dan alle panden, straat- en kade- en markt- wanden. Een particulier initiatief, een particu liere opzet, waarvoor de medewerking van de overheid op grond van de bestaande mogelijkheden was inge roepen en toegezegd, maar dat is en blijft een particulier initiatief. Dat is een initiatief waar alle Heemschutle den bij betrokken zijn en ieder die op karaktervol wonen prijs stelt, ook een ieder die klaagt over verkommering, verpaupering, sloping en elke andere aantasting van het leefmilieu, dat wij hebben leren liefhebben. Helpt mee om te laten zien dat het kan. Het gemeentebestuur en de hogere overheden zijn hier de beslissende lichamen, Heemschuts' taak is, het initiatief te nemen, partijen bijeen te brengen, plannen te ontvouwen, fi nanciële mogelijkheden te openen en stimuleren en él wat maar bij kan dragen tot het verwezenlijken van die ideële doelstelling: zo'n binnenstad gaaf en leefbaar te maken, zijn ka rakter te doen behouden of hergeven, ja óók door nieuwe bouw aan dat karakter bij te dragen, er een nieuwe stimulans toe te geven. Wat men ook onderneemt, wat men voor ideële doelstellingen heeft: geld is er altijd nodig. Heemschut zou zo graag willen aantonen, dat er tiendui zenden, ja ontelbaren in Nederland zijn, die evenzo denken. Zij moeten hiertoe wakker geschud worden, of alleen maar opmerkzaam gemaakt. Hiér ligt een kans! De overheid moet Woudricherrt, bij binnenkomst Vt <!Cf)\ïC

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 11