Voorschoten, bestemmingsplannen Voorstraat en Centrum Baflo, pastorie Gorinchem, De Arckel (1603) Voorschoten, conceptnota monumenten en boerderijenbeleid Brielle, bestemmingsplan Rozemarijnstraat e.a. Beemster, Plan Bijenkorf Verbeteringsplannen Vechtdijken in Overijssel Schiermonnikoog, verbetering Langestreek Rondweg om Terborg Nederhorst den Berg, Blijk- en Spiegelpolder Midden-Beemster, beschermd dorpsgezicht HEEMSCHUT Aangezien de gemeente Voorscho ten aan de bezwaren van de Bond niet is tegemoet gekomen, werden onder verwijzing naar het ingedien de adres, in een schrijven aan Ge deputeerde Staten enkele facetten van ons adres nader toegelicht en beroep tegen de vastgestelde be stemmingsplannen aangetekend. Na het besluit van de gemeenteraad van Baflo de pastorie ter plaatse te doen slopen, heeft het bestuur zich tot het College van Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek geen sloopvergunning te verlenen en alsnog alle mogelijkheden om tot behoud te komen te willen nagaan. In overleg met de Vereniging Oud- Gorcum werd de Raad geadviseerd het pand Arckel in de Kerkstraat aan te kopen. De bescherming van dit pand, dat als een stuk ontwikke lingsgeschiedenis van Gorinchem beschouwd kan worden, zou op de ze wijze veilig worden gesteld. Na kennisneming van het rapport, uitgebracht door de Stichting tot Be houd van Oud-, groen en leefbaar Voorschoten, werd in een schrijven aan het College van B W van Voorschoten bericht, dat de Bond zich in het algemeen met de inhoud van dit rapport wel kan verenigen. In aanvulling hierop werden nog en kele opmerkingen van algemene aard ten aanzien van de nota naar voren gebracht. Onder andere werd gewezen op de belangrijkheid van gebouwen die niet op de monumen tenlijst staan maar waarvan het be houd toch de moeite waard kan zijn. Aan de gemeenteraad van Den Briel werd medegedeeld, dat van de zijde van Heemschut enkele bezwaren te gen dit ter visie liggende bestem mingsplan bestaan. Wij verzochten de Raad bij de definitieve vaststel ling met onze bezwaren rekening te houden. Tegen de aanleg van een gebou wencomplex in het hart van een der mooiste droogmakerijen in Noord- Holland werd bij de gemeente ge adresseerd. Aangezien de gemeen teraad onze bezwaren ongegrond achtte, werd Gedeputeerde Staten verzocht de goedkeuring aan dit plan te onthouden. Verbeteringen aan dijken welke uit veiligheidsoverwegingen plaatsvin den betekenen in vele gevallen een erstige aantasting van het land- schapsschoon. Het bestuur van de bond vroeg het College van Gede puteerde Staten van Overijssel bij de verbeteringsplannen alle moge lijkheden om tot behoud van oude beplanting te komen, te onderzoe ken. Enkele alternatieven werden in ons schrijven naar voren gebracht. Het College van B W van Schier monnikoog vroegen wij aandacht voor de bovenvermelde verbetering, welke een voetpad betreft, dat gele gen is binnen het gebied dat is aan gewezen tot beschermd dorpsge zicht. In het antwoord dat wij van de gemeente ontvingen wordt bericht dat de verbetering geen aantasting van het dorpskarakter betekent en dat over de schoonheid van het dorp wordt gewaakt. In antwoord op ons adres inzake de verkeersregeling in Terborg werd van Gedeputeerde Staten van Gel derland bericht ontvangen, dat van het op te stellen structuurplan het probleem van de Hoofdstraat van groot belang is en in samenhang met de gehele ontwikkeling van de gemeente Wisch bezien zal worden. Met de door Heemschut gemaakte opmerkingen en aanbevelingen zal rekening worden gehouden. Het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland deelde Heemschut mede dat goedkeuring aan dit bestem mingsplan (waartegen onder meer door Heemschut bezwaren waren ingebracht) wordt onthouden, mede omdat het onderhavige plan niet in overeenstemming is met de herzie ning van het streekplan voor het Gooi en de Vechtstreek. Het gemeentebestuur van Beemster heeft verzocht de kern van het dorp Midden-Beemster als beschermd dorpsgezicht aan te wijzen, welk verzoek door de Bond werd onder steund. Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk deelde mede, dat een voorstel tot aanwij zing in voorbereiding is en binnen niet al te lange tijd in procedure wordt gebracht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1972 | | pagina 32